Bataanas Nāves maršs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Bataanas Nāves Maršs bija kara noziegums Otrā pasaules kara laikā, ko pastrādāja Japānas armija 1942.gadā Filipīnās. Tā bija vardarbīga karagūstekņu pārvietošana, kā laikā tie tika visādos veidos pazemoti un spīdzināti, tā dēļ lielākā daļa no viņiem gāja bojā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1941. gada beigās Japāna vienlaicīgi iebruka vairākās Dienvidaustrumāzijas valstīs, arī Filipīnās. Lielākā daļa no Filipīnu un ASV spēkiem bija spiesti atkāpties. Ievērojama daļa šo spēku palika Bataanas pussalā.

Karagūstekņu apbedīšana O'Donela nometnē.

Apmēram 70 000 filipīniešu un ASV kareivju ģenerāļa Edvarda Kinga jaunākā (Edward P. King) vadībā 1942. gada 9. aprīlī padevās japāņiem, kurus komandēja ģenerālis Masaharu Homma. Tā kā nebija pietiekami daudz kravas auto, lai pārvestu karagūstekņus, tie nākamajā dienā tika konvojēti pārgājienā uz 100 km attālo O`Donela karagūstekņu nometni.

Gūstekņi tika sisti, tiem tika liegts ēdiens un ūdens vairākas dienas. Tos, kuri pakrita un atpalika no pārējiem, nonāvēja dažādos veidos: nošaujot, nocērtot galvas vai nodurot. Tika pielietota arī tā saucamā japāņu saules procedūra — gūstekņus turēja aprīļa saulē bez ūdens un bez galvassegas.

Pa to laiku sabiedroto spēki citur Filipīnās turpināja cīnīties un gūstekņu kolonna, kas virzījās no Bataanas, nejauši tika apšaudīta no ASV spēku puses. Pēc tam karagūstekņus sadzina dzelzceļa vagonos, lai veiktu ceļu no Sanfernando pilsētas līdz Kapasai. Daudzi mira no malārijas, karstuma, ķermeņa atūdeņošanās un dizentērijas.

Tas pats turpinājās O`Donela nometnē. Aptuveni 10 000 karagūstekņu gāja bojā, tomēr dažiem izdevās aizbēgt. Nometni sasniedza apmēram 54 000 vīru. 1942. gada 6. jūnijā filipīniešu karavīrus amnestēja un tie tika atlaisti, turpretī amerikāņu gūstekņus pārvietoja uz nometni Kabanatuanā.

Pēc Japānas kapitulācijas 1945. gadā sabiedrotie notiesāja ģenerāli Hommu un atzina par vainīgu kara noziegumos, to skaitā Bataanas nāves pārgājienā un par zvērībām, kas pēc tam turpinājās O`Donela un Kabanatuanas nometnēs. 1946. gada 3. aprīlī Hommu izpildīja nāvessodu.

Katru gadu sagūstītie karavīri tiek godināti Bataanas dienā (9.aprīlī). Batanā ir memoriāls par godu bojāgājušo piemiņai.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]