Brilles

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Korekcijas brilles

Brilles (vācu: Brille), sauktas arī par acenēm, ir optiska ierīce redzes spēju uzlabošanai — divas īpašā ietvarā iestiprinātas stikla lēcas. Brilles izmanto arī kā acu aizsargu pret ārēju iedarbību, traumām vai pārmērīgu stimulāciju. Brilles pasargā no gružu iekļūšanas acīs vai radiācijas, dod spēju redzēt spilgtā gaismā. Saulesbrilles ļauj labāk redzēt spilgtā dienasgaismā un var pasargāt no augsta ultravioleto staru starojuma. Tās var būt arī kā modes aksesuārs.

Mūsdienās brilles ražo vadoties pēc standartiem un vadlīnijām. Bieži optiķi izgatavo brilles no rūpnieciski sagatavotiem elementiem, un pielāgo tās konkrētam briļļu nēsātājam. Latvijā brilles vai kontaktlēcas nēsā 54% iedzīvotāju (2005. gada dati).[1]

Pirmās brilles mūsdienu izpratnē tika izgatavotas 13. gadsimtā Itālijā. Arī pirms tam redzes korekcijai cilvēki izmantoja palielināmo stiklu, bet tas nebija nostiprināts speciālā ietvarā.

Materiāls[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Briļļu ietvaru parasti izgatavo no metāla vai plastikāta. Lēcas visbiežāk tiek izgatavotas no stikla, bet mūsdienās arī no metāliska plastikāta — polikarbonāta vai cita materiāla. Šie materiāli ir izturīgāki par stikla lēcām. Dažu veidu plastikātiem ir arī dažādas papildu iespējas — pielāgošanās gaismai, lielāka ultravioleto staru absorbcija. Tas atvieglo lēcu izgatavošanu dažādos izliekumos un palīdz koriģēt dažādas redzes slimības, piemēram, tuvredzību vai tālredzību.

Veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saulesbrilles

Primāri brilles iedala pēc to izmantošanas mērķa. To iedalījums ir šāds:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Maija Kiršteina. «Kā atbrīvoties no brillēm un kontaktlēcām». tvnet, 2005. gada 18. maijs. Skatīts: 2018. gada 26. maijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]