Pāriet uz saturu

Buhgolca koeficients

Vikipēdijas lapa

Buhgolca koeficients ir paņēmiens (metode) sacensībās ieņemtās vietas noteikšanai tiem dalībniekiem, kas ieguvuši vienādu punktu skaitu.[1] Atsķirībā no Bergera koeficienta, kuru lieto apļa sistēmas turnīros, šo koeficientu lieto Šveices sistēmas turnīros.

Buhgolca koeficienta aprēķināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Konkrēta dalībnieka Buhgolca koeficientu aprēķina saskaitot visu to turnīra dalībnieku punktus, ar kuriem šis dalībnieks ir spēlējis, neatkarīgi no savstarpējās spēles rezultāta. Ideja balstās uz to, ka diviem vai vairākiem turnīra dalībniekiem, kuriem ir vienāds punktu skaits, labāks ir tas spēlētājs, kurš spēlējis ar spēcīgākiem pretiniekiem, tātad ar tiem, kas ieguva vairāk punktus. Un tieši tāpēc, ja turnīrā tiek izmantota Šveices sistēma, pie vienāda punktu skaita augstāk būs spēlētājs, kam ir lielāks Buhgolca koeficients.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vietu noteikšana turnīra dalībniekiem, kas ieguvuši vienādu punktu skaitu, ar Buhgolca koeficienta palīdzību tika piedāvāta 1932. gadā un tika nosaukta tā izgudrotāja vācu šahista Bruno Buhgolca (vācu: Bruno Buchholz) vārdā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Шахматы: Энциклопедический словарь / Гл. ред. А.Е. Карпов. Москва : Советская энциклопедия. 1990. 357.—358. lpp. ISBN 5-85 270-005-3. (krieviski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]