Cargotec

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Cargotec Oyj
Cargotec.svg
Veids Publiska kapitālsabiedrība
Dibināts 2005. gads
Galvenais birojs Helsinki, Karogs: Somija Somija
Akcijas biržā Nasdaq Helsinki
Ietilpst indeksā CGCBV
Vadība Ilka Herlins, Mika Vehvileinens
Darbinieki > 11 000 (2017. gadā)
Nozare mašīnbūve
Produkti kravu celšanas iekārtas
Mājaslapa www.cargotec.com

Cargotec Oyj ir Somijas uzņēmums, kas nodarbojas ar kravu celšanas un transportēšanas iekārtu un kuģu iekārtu ražošanu. Uzņēmums dibināts 2005. gadā, atdalot to no Kone.

Cargotec Oyj akcijas tiek kotētas biržā Nasdaq Helsinki. Lielākie akciju turētāji (2018. gada maijā):[1] Wipunen varainhallinta Oy (14,13 %), Mariatorp Oy (12,27 %), Pivosto Oy (10,49 %), KONE Foundation (3,00 %).

Cargotec ietilpst trīs apakšuzņēmumi: Hiab, Kalmar un MacGregor. Hiab piedāvā autoceltņus, dakšu iekrāvējus, aizmugurējā borta pacēlājus, saliekamos konteinerus, hidromanipulatorus meža un atkritumu mašīnām. Kalmar ražo iekārtas ostām, termināļiem un sadales centriem, kā arī citur: kuģu iekraušanas celtņi, statņu celtņi, konteineru iekrāvēji un transportētāji, terminālu vilcēji, dakšas iekrāvēji, baļķu krāvēji. MacGregor piedāvā risinājumus kuģiem un ostām: lūku vākus, kuģu celtņus, konteineru stiprinājumus, RoRo ekipējumu, ostu un termināļu iekārtas, birstošo kravu iekraušanas iekārtas, peldošo platformu apkalpošanas kravu celšanas iekārtas.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2002. gadā Somijas liftu ražotājs Kone iegādājās konglomerātu Partek, kurā bija apvienoti uzņēmumi, kas galvenokārt nodarbojās ar kravu celšanas iekārtu ražošanu, bet bija arī citas nozares. 2003. gadā Kone nolēma paturēt tikai kravu iekraušanas biznesu, kas tika reorganizēts jaunā uzņēmumā Kone Cargotec, bet pārējo pārdot. 2004. gada beigās Kone Cargotec iegādājās globālo jūras kravu plūsmu risinājumu ražotāju MacGREGOR no Zviedrijas Industri Kapital un Gambro AB.

2005. gada 1. jūnijā Kone sadalījās divos uzņēmumos: liftu, eskalatoru un automātisko durvju bizness palika jaunajai KONE, bet kravu celšanas iekārtu biznesu (Kalmar Industries AB, Hiab un MacGREGOR) nodeva Cargotec.

2007. gadā MacGREGOR iegādājās Singapūrā bāzēto uzņēmumu Plimsoll Corporation Pte Ltd, kas ražo klāja iekārtas naftas un gāzes platformām un kuģiem;[2] tāpat arī Norvēģijas Hydramarine AS, kas ražo klāja iekārtas kuģiem.[3] 2008. gadā MacGregor iegādājās ASV Platform Crane Services International Inc (PCS), kas veic kuģu un peldošo platformu apkalpošanu un remontu, galvenokārt Meksikas līča rajonā.

2011. gadā Cargotec nopirka termināļu operāciju sistēmu programmatūras ražotāju Navis no ASV kompānijas Zebra Technologies Corporation. 2011. gadā Cargotec izveidoja kopuzņēmumu MacGregor BLRT Baltic UAB Klaipedā ar Lietuvas Western Shipyard, kas nodarbojas ar kuģu un ostu iekārtu apkalpošanu Baltijas valstīs.[4] 2012. gada maijā Ķīnā kopā ar Jiangsu Rainbow Heavy Industries tika dibināts kopuzņēmums Rainbow-Cargotec Industries (Cargotec tajā piederēja 49 %). 2013. gada 31. oktobrī MacGregor par 160 miljoniem EUR iegādājās uzņēmumu Hatlapa, kas ražoja stūres iekārtas, kompresorus un klāja kravu celšanas aprīkojumu. 2013. gada novembrī Hiab un China National Heavy Truck Group dibināja kopuzņēmumu. 2014. gada 30. janvārī MacGregor no Aker Solutions iegādājās pietauvošanās un iekraušanas sistēmu apakšvienību Pusnes. 2016. gada 2. martā iegādāts viens no vadošajiem kuģniecības programmatūras uzņēmumiem INTERSCHALT. 2017. gada decembrī tika paziņots, ka MacGregor iegādāsies Rapp Marine Group, kas darbojās zvejniecības un pētniecības kuģu segmentā; darījums pabeigts 2018. gada februārī. 2017. gada oktobrī Hiab iegādājās Brazīlijas iekrāvēju celtņu ražotāju Argos. 2018. gada februārī MacGregor noslēdza līgumu par kuģniecības un šelfa biznesa pirkšanu no Norvēģijas TTS Group; darījumu plānots pabeigt 2019. gada februārī. 2018. gada 9. maijā Cargotec meitas uzņēmums Siwertell AB un JCE Invest AB grupas uzņēmums BRUKS Holding AB dibināja kopuzņēmuma Bruks Siwertell Group, kas specializētos beramkravu apstrādē; Cargotec piederēs 48 % Bruks Siwertell kapitāldaļu, bet JCE Invest AB — 52 % daļu. 31. jūlijā tika panākta vienošanās, ka Hiab no CTE Group par 50 mijnoniem eiro iegādāsies Itālijas iekrāvēju celtņu ražotāju Effer S.p.A.; darījums pabeigts 6. novembrī.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]