Džordžs Melorijs
|
Džordžs Herberts Lī-Melorijs (angļu: George Herbert Leigh-Mallory; dzimis 1886. gada 18. jūnijā, miris 1924. gada 8. vai 9. jūnijā) bija angļu alpīnists. 1924. gada Everesta ekspedīcijas laikā viņš kopā ar savu partneri Endrū Ērvinu gāja bojā virsotnes sasniegšanas laikā, pastāv viedoklis, ka viņi varētu būt pirmie, kas sasnieguši Everesta virsotni un gājuši bojā jau atpakaļceļā.
Dzimis Češīrā, viņš mācījās Vinčesteras koledžā, kur skolotājs viņu aizveda ekskursijā uz Alpiem, un viņš attīstīja spēcīgas dabiskas kalnos kāpšanas spējas. Pēc Kembridžas Universitātes Magdalēnas koledžas absolvēšanas, kur viņš sadraudzējās ar ievērojamiem intelektuāļiem, viņš pilnveidoja savas kāpšanas prasmes Alpos un Anglijā. Viņš izveidoja jaunus kalnu maršrutus un kļuva par cienījamu personu Lielbritānijas alpīnistu sabiedrībā.
Dienests Pirmajā pasaules karā pārtrauca kāpšanu, bet pēc kara viņš atgriezās alpīnismā ar jaunu sparu. Dž. Malorija ievērojamākais ieguldījums alpīnismā bija viņa ekspedīcijas uz Everestu. 1921. gadā viņš piedalījās pirmajā britu Everesta izlūkošanas ekspedīcijā, kura izpētīja iespējamo ceļu uz virsotni. 1922. gadā viņš piedalījās otrajā ekspedīcijā, lai mēģinātu kā pirmie pasaulē uzkāpt Everestā, kurā viņa komanda sasniedza augstuma rekordu 8321 metri virs jūras līmeņa, izmantojot papildu skābekli. Par šo sasniegumu viņiem tika piešķirtas 1924. gada ziemas olimpisko spēļu zelta medaļas alpīnismā.
1924. gadā, savas trešās Everesta ekspedīcijas laikā, Dž. Melorijs kopā ar Endrū Ērvinu pazuda Everesta virsotnē. Viņi pēdējo reizi tika redzēti dzīvi aptuveni 240 vertikālo metru attālumā no virsotnes, izraisot diskusijas par to, ka, iespējams, viens vai abi to sasniedza pirms nāves. Dž. Malorija līķi un personīgās lietas 1999. gadā Everesta virsotnē atrada speciāla pētniecības ekspedīcija. Atklājums tomēr nesniedza pierādījumus par to, vai viņi bija sasnieguši virsotni.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Šim rakstam ir nepieciešamas atsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, pievienojot vismaz vienu atsauci. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. Meklēt atsauces: "Džordžs Melorijs" – ziņas · grāmatas · scholar · brīvi attēli |
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Džordžs Melorijs.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Encyclopædia Universalis raksts (franciski)
- IMDb profils (angliski)
Šis biogrāfiskais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|