Datora tastatūra

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Datora klaviatūra)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Standarta tastatūra

Datora klaviatūra jeb datora tastatūra ir datora ievades iekārtā. Standarta datora klaviatūrai ir 101 vai 102 taustiņi. Mūsdienu datora klaviatūrai (ierasti QWERTY tipa) ir vairāk kā simt taustiņu, turklāt taustiņu nozīme nav pastāvīga. Dažādas programmas piešķir taustiņiem dažādu nozīmi. Uz klaviatūras ir visi latīņu burti, no A līdz Z, visi cipari, no 0 līdz 9, un daudz citu speciālas nozīmes taustiņu. Klaviatūras atšķiras pēc to pielietojuma, taustiņu novietojuma un citām īpašībām. Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir izveidotas programmas, kas attēlo tastatūru uz datora ekrāna. Šīs programmas parasti ir integrētas operētājsistēmās.

Pārsvarā standarta klaviatūrām ir divpadsmit funkciju taustiņi izvietoti klaviatūras augšējā rindā, zem tās atrodas alfabēta-ciparu taustiņu bloks. Šī bloka labajā pusē atrodas kursora vadības pogas, savukārt klaviatūras labajā pusē atrodas ciparu panelis.

Klaviatūras tipi pēc savienojuma ar datoru[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Klaviatūras savienošanai var būt piesaistīta ar kabeli(vadu) vai arī bezvadu.

Bezvadu klaviatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bezvadu klaviatūrās tiek izmantotas trīs galvenie savienojuma tipi, tie ir Bluetooth savienojums, infrasarkanais savienojums (IR) un radiofrekvenču savienojums (RF). Klaviatūras ar radiofrekvenču savienojumu, saņem barošanu no akumulatora vai caur USB kabeli, kas tiek izmantots klaviatūras akumulatora uzlādēšanai. Klaviatūrām ar infrasarkano savienojumu ir jāatrodas pieņemošā signāla ierīces darbības rādiusā. Klaviatūrām ar infrasarkanu savienojumu, salīdzinājumā ar citu savienojumu bezvadu klaviatūrām, ir vismazākais darbības rādiuss. Klaviatūrās ar Bluetooth savienojumu tiek izmantota Bluetooth tehnoloģija, kas nodrošina lielāku darbības rādiusu, nekā klaviatūrām ar radiofrekvenču un infrasarkano savienojumu. Savukārt klaviatūras ar radiofrekvenču savienojumu nodrošina lielāku mobilitāti, nekā klaviatūras ar Bluetooth savienojumu vai infrasarkano savienojumu.

Vadu klaviatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

USB tastatūras savienojuma vads
PC/AT DIN tastatūras savienojuma vads

PS/2 un USB ir divi vadu savienojuma paveidi, kas savieno klaviatūru ar datoru. Klaviatūras ar PS/2 savienojumu ir vairāk izplatītākas. Klaviatūras ar USB savienojumu pievienojas pie datora caur standarta USB ligzdu.

Neskatoties uz klaviatūras savienojuma tipu ar datoru, signālu vēro klaviatūru kontroleris - integrāla mikroshēma, kas apstrādā klaviatūras datus un nodod tos operētājsistēmā. Kad operētājsistēma saņem datus no klaviatūras, viņa vispirms pārbauda, vai šie dati nav sistēmiskā Windows tipa komanda [Ctrl]+[Alt]+[Delete], kas restartē datoru. Pēc tam operētājsistēma nodod datus aktīvam pielikumam. Pielikums arī pārbauda, vai nav ievadīta komanda [Alt]+[F], kas atver failu Windows programmās. Ja nav ievadīta neviena no šīm komandām, tad pielikums uztver datus kā vienkāršu simbolu ievadi. Ja aktīvs pielikums neatļauj klaviatūras datu ievadi, tas šos datus vienkārši ignorē. Viss process - no taustiņa uzspiešanas līdz datu ievadei pielikumā - notiek praktiski vienā mirklī.

Klaviatūru tipi pēc taustiņu izkārtojuma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Klaviatūras izkārtojums var būt dažāds. Piemēram ergonomiskas tastatūras, kompaktas tastatūras, u.c.

Ergonomiskas klaviatūras[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izgatavojot ergonomiskas klaviatūras ņēma vērā ergonomikas aspektus. Darbs ar ergonomiskām klaviatūrām nodrošina ērtu roku stāvokli. Ergonomisko klaviatūru dizains ļauj novērst roku slimības un sekmē pareizu ķermeņa stāvokļa saglabāšanu darba laika ar datoru.

Kompaktas klaviatūras[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Klaviatūru izmērs pastāvīgi palielinās, īpaši ergonomisko klaviatūru izmērs. Ergonomisko klaviatūru lielais izmērs tiek skaidrots ar speciālu funkciju taustiņu esamību, kas ir paredzēti īpašu funkciju izpildei. Kompaktas klaviatūras ir plakanas un uz tām parasti nav cipariem bloka klaviatūras labējā daļā. Dažām kompaktām klaviatūrām ir gumijas paliktnis, ko var izmantot datorpeles vietā. Kompaktas klaviatūras ērti ņemt līdzi braucienos, jo tās aizņem maz vietas.

Klaviatūras tipi pēc funkcijām[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Klaviatūras pēc to funkcijām iedalās vairākas grupās.

Interneta klaviatūras[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Interneta-klaviatūra ir paredzēta komforta paaugstināšanai interneta lietotājiem. Interneta-klaviatūra ir funkcionālie taustiņi, kas paredzēti ātrai piekļuvei pie interneta resursiem.

Multimediju klaviatūras[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Multimediju tastatūra

Aizvien vairāk cilvēki izmanto multimediju un interneta produktus, tāpēc ir izveidotas klaviatūras, kur izvietoti taustiņi biežāk lietojamo funkciju izsaukšanai. Tā kā daudzas no šīm funkcijām attiecas multimediju sfērai, tādas klaviatūras bieži tiek dēvējas par multimediju klaviatūrām. Piemēram, multimediju klaviatūrai ir 104 taustiņi, kā arī tā ir nodrošināta ar papildus apzīmējumiem (parasti cita lieluma un formas), kas ir paredzēti, lai vienkāršotu darbu ar dažam datoru pamatfunkcijām:

  • skaņas skaļuma kontrole: skaļāk, klusāk, ieslēgt vai izslēgt skaņu;
  • audio atskaņotāju kontrole: atskaņot, pauze, apstādināt, pārtīt audioierakstu uz priekšu vai atpakaļ, pāriet pie nākamā vai iepriekšējā audioieraksta;
  • datora tīklu iespēju kontrole: atvērt e-pastu programmu, atvērt interneta pārlūku, parādīt mājaslapu, kustēties uz priekšu vai atpakaļ pa apmeklētajām interneta lapām, atvērt meklēšanu;
  • īpaši populāro programmu kontrole: atvērt kalkulatoru, atvērt failu menedžeri;
  • operētājsistēmas logu stāvokļa kontrole: minimizēt logu, aizvērt logu, pāriet pie nākamā vai pie iepriekšējā loga;
  • datora stāvokļa kontrole: pāriet gaidošajā režīmā, pāriet aizmigušajā režīmā, atmodināt datoru, izslēgt datoru.

Virtuālas klaviatūras[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Virtuālas klaviatūras nav fiziski taustāmas. Tās ir klaviatūras, ko emitē speciālas programmas. Viena no tādām programmām ir programma Comfort Keys Pro.

Klaviatūru ergonomika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ergonomika ir ierīces pielāgotība zem bioloģiskām cilvēka īpatnībām. Tas ir tas, ko mēs sajūtam, cik ļoti mums komfortabli, kā efektīvi mēs varam izmantot ierīci, un cik tas viss skaisti izskatās. Pirmā ar datoru klaviatūru ergonomiku sāka nodarboties ar kompānija Cherry. Klaviatūra izskatījās sekojoši: galvenais burta bloks ir sadalīts uz pusēm, šīs puses mazliet šķirtas nelielā leņķī (šo fiksācijas leņķi varēja regulēt). No tā brīža tika uzsākta jauna mode ergonomisko klaviatūru radīšanā. Šādas klaviatūras uzsāka ražot daudzas kompānijas (Microsoft, Logitech, BTC, u.c). Tauriņa tipa tastatūra ir vēl ergonomiskāka. Taustiņi attiecība pret tastatūras viduslīniju ir izvietoti V burta veidā, tādējādi tā ir sadalīta divās daļās.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]