Datorvīruss

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Datorvīruss ir datorprogramma, kas spēj patstāvīgi vairoties un inficēt datoru. Vīruss var sabojāt vai iznīcināt datnes un informāciju datorā.

Vīrusi vairojas, ieviešot sevi citu programmu izpildāmajā kodā vai arī aizvietojot citu programmu kodu. Sakumā skaitījās, ka vīruss, būdams programma, var inficēt tikai citu programmu, bet vēlāk, uzbrucēji panāca, ka uzvesties kā vīruss var ne tikai izpildāmais kods. Tika uzrakstīti vīrusi pakešu failu valodā (angļu: Batch file). Vēlāk parādījās makro vīrusi, kas izmantoja makrosus tādas programmas kā Microsoft Word un Microsoft Excel.

Šobrīd pastāv daudz dažādu vīrusu šķiru, kas atšķiras pēc izplatīšanas veida un funkcionalitātes. Ja sakumā vīrusi izplatījās disketēs un citos datu nesējos, tad šobrīd dominē vīrusi, kas izplatās caur internetu. Aug arī vīrusu funkcionalitāte, kuru viņi pārņem no citām programmām: root kit slēpj uzbrucēja vai kaitīgas programmas atrašanu sistēmā, izveido "aizmugures ieeju" (angļu: back door) sistēmā, spiegprogrammatūra zog paroles no lietotāja kontiem, botu tīkls (angļu: botnet) pārveido inficēto datoru par surogātpasta pārsūtīšanas vai citas pretlikumīgas darbības stacijām, taustiņsitienu reģistrētājs (angļu: keylogger)[1] reģistrē lietotāju darbību uz klaviatūras un citi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]