Dieva acs
Dieva acs, arī Providences acs ir simbols, Dieva nodomas, tālredzības un īstenošanās acs.[1][2][3]
Ticējumi
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Bībelē acs ir visaptverošu zināšanu, modrības un Dieva sargājošās klātbūtnes simbols.[4] Kristietības mākslā acs, ko ietver saules stari, nozīmē Dievu. Acs Dieva rokā nozīmē Dieva radošo gudrību, acs trijstūrī – Dievu Tēvu Trīsvienībā. Acs ķerubu un zēravu spārnos norāda uz to neierobežoto izziņas spēju. Kopš seniem laikiem acs attēlojumam piedēvē apotropiskas spējas.[4] Acs simbolizē fizisko un garīgo redzi, jo acs ir „dvēseles logs”, pa kuru Dievišķā Gaisma ienāk ķermenī. „Laipns skats iepriecina sirdi.” (Sal. 15,30.) „Miesas spīdeklis ir acs; ja nu tava acs ir skaidra, tad visa tava miesa būs gaiša. Bet, ja tava acs ir nevesela, tad visa tava miesa būs tumša.” (Mat. 6,22-23.) Redzēt ar vienu aci nozīmē redzēt dzīves vienotību, nevis tās divējādību. „Un, ja tava acs tevi apgrēcina, izrauj to un met to prom; tas tev labāk – ar vienu aci ieiet dzīvībā, nekā tev ir divi acis un tevi iemet elles ugunī.” (Mat. 18,9.) [5]
Kristiešu mākslā divas acis, kas novietotas uz trauka vai stiebra, ir Svētās Lūcijas atribūti.[4]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ «Dieva providence (latviski)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 4. martā. Skatīts: 2015. gada 8. augustā.
- ↑ «Dievišķā tālredzība (latviski)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 17. martā. Skatīts: 2015. gada 8. augustā.
- ↑ «Providence (angliski)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 22. jūlijā. Skatīts: 2015. gada 8. augustā.
- ↑ 4,0 4,1 4,2 Zīmes un simboli no senajiem hieroglifiem līdz mūsdienu logotipiem, Zvaigzne ABC, Rīga, 2010
- ↑ Kristietības simbolika, Madris, Rīga, 1999