Eiropas Revīzijas palāta

Vikipēdijas lapa

Eiropas Revīzijas palāta (ERP) ir Eiropas Savienības finanšu tēriņu, to pamatotību un efektivitāti uzraugoša neatkarīga ES institūcija. Tā ir viena no septiņām ES veidojošām institūcijām. Eiropas Revīzijas palātas mērķis ir uzlabot Eiropas Savienības budžeta finanšu līdzekļu pārvaldību, veicināt atklātību un caurskatāmību un darboties kā Eiropas Savienības pilsoņu kopīgo finanšu resursu uzraugam. Palāta tiek veidota, izvēloties pārstāvi no katras dalībvalsts, no šo pārstāvju vidus savukārt tiek izvēlēts ERP prezidents.[1]

Darbības mērķi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eiropas Revīzijas palātas kā neatkarīga ārējā revidenta pienākumos ietilpst ES fondu līdzekļu tēriņu uzskaites un to atbilstības, kā arī izmantošanas efektivitātes pārbaudīšana.[2] Eiropas Revīzijas palātas darba rezultātus – gada pārskatus, īpašos gada ziņojumus, atzinumus un nostājas dokumentus – ES budžeta pārvaldības pārraudzībai un uzlabošanai izmanto Eiropas Komisija, Eiropas Parlaments un Padome, kā arī dalībvalstis.

Palātas veiktajam darbam ir nozīmīga loma ikgadējā ES budžeta izpildes apstiprināšanas procedūrā, kad Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma lemj, vai Komisija ir apmierinoši izpildījusi iepriekšējā gada budžetu. ERP pārskati, ziņojumi un atzinumi rada pievienoto vērtību, sekmējot Eiropas Savienības attīstību un tuvinot to Eiropas iedzīvotājiem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eiropas Revīzijas palāta tika izveidota ES finanšu revīziju veikšanai 1977. gadā. Palātas darbības pamatuzdevums ir ES budžeta uzraudzība un finansu plānošanas procesa saskaņotības izvērtēšana, pirmkārt, jomās, kas ir tieši saistītas ar izaugsmi un nodarbinātību, pievienoto vērtību, publiskām finansēm, vidi un klimata pasākumiem. ERP revidē gan ES budžeta ieņēmumus, gan izdevumus un ir pilntiesīga ES institūcija kopš 1992. gada Māstrihtas vienošanās.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. European Court of Auditors / Governance http://www.eca.europa.eu/en/Pages/Structure.aspx
  2. European Court of Auditors / About http://www.eca.europa.eu/en/Pages/MissionObjectives.aspx Archived 2015. gada 8. februārī, Wayback Machine vietnē.
  3. European Court of Auditors / History http://www.eca.europa.eu/en/Pages/History.aspx