Episkopālā baznīca
Episkopālā baznīca (angļu: The Episcopal Church) jeb oficiāli Protestantiski episkopālā baznīca Amerikas Savienotajās Valstīs (angļu: Protestant Episcopal Church in the United States of America) ir anglikāņu tradīcijas baznīca, kas ir daļa no pasaules Anglikāņu sadraudzības.
Vēsturiski anglikāņu baznīca Ziemeļamerikā atradās Anglijas Baznīcas un Lielbritānijas monarha pakļautībā, bet pēc Amerikāņu revolūcijas amerikāņu bīskapi pasludināja baznīcas neatkarību. Tagadējais baznīcas bīskaps-priekšsēdētājs kopš 2024. gada 1. novembra ir Šons Rovs (Sean Rowe). Pie šīs baznīcas piederēja vairāki ASV prezidenti.
Episkopālā baznīca uzsver, ka tā pieturas pie katoliskas, taču reformētas tradīcijas, kā arī ir saglabājusi vēsturisko apustulisko sukcesiju. Baznīcā ietilpst dažādu tradīciju draudzes, tostarp anglokatoļi, kuri dievkalpojumos izmanto rietumu katolisko ritu, kā arī evaņģēlisti, kuri savos dievkalpojumos pieturas pie vienkāršības.
Episkopālā baznīca no 1974. gada ordinē sievietes par priesteriem, savukārt 1989. gadā notika pirmā sievietes bīskapa konsekrācija. No 2006. līdz 2015. gadam bīskapa-priekšsēdētāja amatu ieņēma Ketrīna Džefertsa Šorija (Katharine Jefferts Schori), kas bija pirmā sieviete baznīcas vadītāja amatā visā Anglikāņu sadraudzībā. Lielu strīdu izraisīja Džīna Robinsona[1] (Gene Robinson), pirmā atklātā geja bīskapa, konsekrācija, kuras rezultātā no Episkopālās baznīcas atdalījās vairāki simti draudžu, izveidojot konservatīvo Anglikāņu baznīcu Ziemeļamerikā (Anglican Church in North America). Kopš 2015. gada Episkopālā baznīca ieviesa t.s. “laulību vienlīdzību”, atļaujot laulāt viendzimuma pārus.[2]
Pēdējā laikā vērojama tendence uz ikgadēju baznīcas piekritēju skaita samazināšanos.[3] 2022. gadā episkopālajā baznīcā bija 1 584 785 locekļi, no kuriem 1 432 082 bija ASV.[3]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Stephen Bates. «Gay consecration splits church». The Guardian (en-GB), 2003-11-03. ISSN 0261-3077. Skatīts: 2024-08-08.
- ↑ «Stances of Faiths on LGBTQ+ Issues: Episcopal Church». Human Rights Campaign (en-US). Skatīts: 2024-08-08.
- ↑ 3,0 3,1 Baptized Members by Province and Diocese 2013-2022 (pdf), The Episcopal Church
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Episkopālā baznīca.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts (krieviski)
- Katoļu enciklopēdijas raksts (angliski)
Šis ar reliģiju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|