Frīdrihs Šleiermahers

Vikipēdijas lapa
Frīdrihs Šleiermahers
Friedrich Schleiermacher
Frīdrihs Šleiermahers
Personīgā informācija
Dzimis 1768. gada 21. novembrī
Breslava, Prūsijas karaliste
(tagad Vroclava, Karogs: Polija Polija)
Miris 1836. gada 12. februārī (67 gadi)
Berlīne, Prūsijas karaliste
(tagad Karogs: Vācija Vācija)
Tautība vācietis
Vispārīgā informācija
Skola, tradīcija augstā kritika, hermeneitika
Galvenās intereses ētika, reliģija
Alma mater Halles Universitāte
Skolotājs Johans Zalomo Zemlers
Skolnieks Artūrs Šopenhauers
Ietekmējies no Platons, Aristotelis, Benedikts Spinoza, Imanuels Kants, Frīdrihs Heinrihs Jakobi, Johans Gotlībs Fihte, Frīdrihs Šlēgelis, Frīdrihs Vilhelms Jozefs Šellings
Ietekmējis Karls Barts, Pauls Tillihs, Rūdolfs Bultmanis
Nozīmīgi darbi Der christliche Glaube nach den Grundsätzen der evangelischen Kirche (1821—1822; 2. izd. (pārstr.) - 1830—1831)
Valoda vācu valoda

Frīdrihs Daniels Ernsts Šleiermahers (vācu: Friedrich Daniel Ernst Schleiermacher; dzimis 1768. gada 21. novembrī, miris 1836. gada 12. februārī) bija vācu teologs un filozofs. Centās apvienot Apgaismības kritiku ar tradicionālo protestantismu. Viens no modernās bībeles kritikas un hermeneitikas pamatlicējiem. Tiek saukts arī par "modernās liberālās teoloģijas tēvu".

Dzimis Breslavā, kapelāna ģimenē. Mācījās skolās Nīskī, Barbī, vēlāk teoloģiju Halles Universitātē. No 1796. gada strādāja par kapelānu Charité slimnīcā Berlīnē. No 1802. līdz 1804. gadam - mācītājs Štolpā. No 1804. līdz 1807. gadam - teoloģijas profesors Halles universitātē. 1807. gadā atgriezās Berlīnē, kur strādāja par mācītāju Berlīnes Trīsvienības baznīcā (Dreifaltigkeitskirche). 1808. gadā apprecējās. 1810. gadā, nodibinoties Berlīnes Universitātei, Šleiermahers kļuva par tās teoloģijas pasniedzēju. Kļuva par Prūsijas Zinātņu akadēmijas sekretāru. Šleiermaheram bija būtiska ietekme 1817. gadā radītās Vecprūsijas ūnijas baznīcas (Kirche der Altpreußischen Union) izveidē (tajā apcvienojās Prūsijas luterāņu un kalvinistu baznīcas).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]