Google Lunar X Prize

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Google Lunar X Prize ir kosmiskā sacensība, kuru rīko X Prize Foundation un sponsorē Google. Tā tika paziņota Wired rīkotajā festivālā NextFest 2007. gada 13. septembrī.[1] Sacensībā aicinātas piedalīties privāti finansētas komandas, lai veiktu automātiska aparāta palaišanu, nolaišanos uz Mēness un pēc tam veiktu braucienu pa Mēness virsmu, kā arī atsūtītu uz Zemi attēlus un citus datus.

30 miljoni dolāru paredzēti pirmajām komandām, kuru aparāti pirmie nolaidīsies uz Mēness, nobrauks 500 metrus un pārraidīs augstas izšķirtspējas attēlus un video. Pirmā komanda, kas to veiks, saņems 20 miljonus USD Grand Prize ("Lielo balvu"). Otrā komanda, kas izpildīs tos pašus uzdevumus, iegūs 5 miljonus USD Second Place Prize ("Otrās vietas balvu"). Četri miljoni rezervēti papilduzdevumiem: veikt desmit reižu garāku distanci par pamatuzdevumam nepieciešamo (vairāk kā 5 km), uzņemt kādas cilvēka radīta objekta uz Mēness attēlus, atrast ūdens ledu uz Mēness virsmas, veiksmīgi pārlaist Mēness nakti. Papildu "Daudzveidības prēmija" (Diversity Award) viena miljona dolāru apjomā tiks piešķirta komandai, kas veiks nozīmīgu ieguldījumu kosmisko tehnoloģiju daudzveidības attīstīšanā. Bez tam organizācija Space Florida šai sacensībai piešķīrusi 2 miljonu USD prēmijai tām komandām, kuru misijas startēs no Floridas štata.

Sacensībās tiks ieskaitītas tās komandas, kas reģistrējušās līdz 2010. gada 31. decembrim. Ja līdz 2012. gada 31. decembrim neviena komanda nebūs paveikusi galveno uzdevumu, tad līdz 2015. gada beigam varēs sacensties par 15 miljoniem dolāru galvenajai balvai; otrajai vietai paliks tie paši 5 miljoni.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Google Offers $20 Million X Prize to Put Robot on Moon Wired, Spencer Reiss, 2007-09-13 (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]