Hausmūzika

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par mūzikas stilu. Par citām jēdziena Hauss nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Hausmūzika
Stila izcelsme Disko, Fanks, Soulmūzika
Sintīpops, Elektro, New Wave
Kultūras izcelsme 1970. gadu beigas
1980. gadu sākums
Čikāga, ASV
Tipiski instrumenti Semplers, Drummašīna
Sintezators
Popularitāte Vispasaules popularitāte.
Apakšžanri
Acid house, Chicago house, Dark house, Deep house, Disco house, Electro house, French house, Freestyle house, US garage, Ghetto house, Grind house, Hi-NRG, UK Hard house, Hip house, Italo house, Latin house, Minimal house, Progressive house, Elektronika, Tech house

Hausmūzika jeb hauss (no angļu: House — ‘māja’) ir elektroniskās deju mūzikas apakšžanrs, kura saknes ir meklējamas Čikāgā (ASV) 1980. gadu vidū.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hausmūzika ir pārņemts no Čikāgas kluba The Warehouse, kura nosaukums tika saīsināts kā The House, kas tika pārņemts sarunvalodā un ar ko turpmāk tika apzīmēta šajā klubā atskaņotā mūzika. Nelegālo noliktavu pasākumi drīz vien kļuva ļoti populāri, un viena no šādām vietām, ko galvenokārt apmeklēja geji, bija klubs The Warehouse.

The Warehouse pastāvīgais dīdžejs bija Frenkijs Nakls, kurš miksēja disco, synthpop, new wave, industrial un punk ierakstus.

Viens no house klasiskajiem skaņdarbiem ir Mr. Fingers Can you feel it, kas vislabāk atspoguļo house mūzikas pamatnostādnes. Starp citu, pats Mr. Fingers (jeb Lerrijs Herds) uzskata, ka house mūzikas nosaukums ir radies tā saucamo "guļamistabas producentu" dēļ, kas mūziku radīja mājās.

House producenti mūzikas radīšanā izmanotja elektroniskas ierīces, piemēram, sintezatoruss, bungu mašīnas, piemēram, Roland 808, basa sintezatorus, piemēram, Roland TR 303, kuri vēlāk tika saukti par "acid machine" (jeb skābes mašīnu), uz kā tika balstīta Acid House kustība.

Mūzikas elementi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vienojošais house mūzikas elements ir 4/4 taktsmērs, kas galvenokārt tika veidots ar bungu mašīnu vai citu elektronisko līdzekļa palīdzību, piemēram, ar sampleriem.

Hausmūzika arī tiek izmantota elektroniski veidota, atkārtota basa līnija, kurai tiek pievienotas elektroniski radītas skanjas un dažādi skaņas gabaliņi (jeb sempli) no citiem mūzikas stiliem, piemēram, Džeza, Blūza un Sinti popa, kā arī Perkusijas.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]