Pāriet uz saturu

Hausmūzika

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par mūzikas stilu. Par citām jēdziena Hauss nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Hausmūzika
Stila izcelsme disko,
fankmūzika,
soulmūzika,
sintpops,
elektro,
jaunais vilnis
Kultūras izcelsme 1970. gadu beigas
1980. gadu sākums
Čikāga, ASV
Tipiski instrumenti Semplotājs, bungmašīna, sintezators
Popularitāte Vispasaules popularitāte
Apakšžanri
Acid house, Chicago house, Dark house, Deep house, Disco house, Electro house, French house, Freestyle house, US garage, Ghetto house, Grind house, Hi-NRG, UK Hard house, Hip house, Italo house, Latin house, Minimal house, Progresīvā hausmūzika, Big Room House, Elektronika, Tech house

Hausmūzika jeb hauss (angļu: house) ir elektroniskās deju mūzikas apakšžanrs, kura saknes ir meklējamas Čikāgā (ASV) 1980. gadu vidū.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārds „hauss”, iespējams, pārņemts no Čikāgas kluba The Warehouse, kura nosaukums tika saīsināts kā The House, kas tika pārņemts sarunvalodā un ar ko turpmāk tika apzīmēta šajā klubā atskaņotā mūzika. Nelegālo noliktavu pasākumi drīz vien kļuva ļoti populāri, un viena no šādām vietām, ko galvenokārt apmeklēja geji, bija klubs The Warehouse.

The Warehouse pastāvīgais dīdžejs bija Frenkijs Nakls, kurš miksēja disko, sintpopa, jaunā viļņa, industriālās un pankmūzikas ierakstus.

Viens no house klasiskajiem skaņdarbiem ir Mr. Fingers Can you feel it, kas vislabāk atspoguļo hausmūzikas pamatnostādnes. Starp citu, pats Mr. Fingers (jeb Lerrijs Herds) uzskata, ka house mūzikas nosaukums ir radies tā saucamo „guļamistabas producentu” dēļ, kas mūziku radīja mājās.

House producenti mūzikas radīšanā izmantoja elektroniskas ierīces, tostarp sintezatorus, bungmašīnas, piemēram, Roland 808, basa sintezatorus, piemēram, Roland TR 303, kas vēlāk iesaukti par „acid machine” (latviešu: skābes mašīna), no kā veidojās tālākās Acid House kustības nosaukums.

Šobrīd hausmūzikā lielu lomu ņem tādi mākslinieki kā Kalvins Heriss, Martin Garrix, Zedd.

Mūzikas elementi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vienojošais house mūzikas elements ir 4/4 taktsmērs, ko galvenokārt veidoja ar bungmašīnu vai citiem elektroniskajiem līdzekļiem, piemēram, samplotājiem.

Hausmūzika arī izmanto elektroniski veidotu, atkārtotu basa līniju, kam pievienotas elektroniski radītas skaņas un dažādi skaņas fragmenti (jeb tā sauktie sempli) no citiem mūzikas stiliem, piemēram, džeza, blūza un sintpopa, kā arī perkusijas.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]