Pāriet uz saturu

Jērans Pēšons

Vikipēdijas lapa
Jērans Pēšons
Göran Persson
Zviedrijas premjerministrs
Amatā
1996. gada 22. marts — 2006. gada 6. oktobris
Priekštecis Ingvars Karlsons
Pēctecis Fredriks Reinfelts

Dzimšanas dati 1949. gada 20. janvārī (75 gadi)
Vingēkera, Zviedrija
Politiskā partija Zviedrijas Sociāldemokrātiskā Strādnieku partija
Dzīvesbiedrs(-e) Anitra Stīna
Paraksts

Hanss Jērans Pēšons (Hans Göran Persson; dzimis 1949. gada 20. janvārī) ir Zviedrijas politiķis, bijušais Zviedrijas premjerministrs un Zviedrijas Sociāldemokrātiskās partijas vadītājs.

Jērans Pēšons ir dzimis Zviedrijā, Sēdermanlandē, 1949. gada 20. janvārī. Viņš studēja Ērebrū Universitātes koledžā (tagad Ērebrū universitāte), bet nepabeidza to, jo pievērsās politiķa karjerai. 20. gadsimta 70. gadu sākumā Pēšons darbojās sociāldemokrātu jaunatnes organizācijā, pēc tam darbojās kā pašvaldības politiķis nelielā pašvaldībā. 1979. gadā Pēšons tika ievēlēts parlamentā, tomēr vēlāk atkal atgriezās pašvaldības darbā. 1989. gadā Pēšons kļuva par skolu ministru līdz 1991. gada parlamenta vēlēšanām, kad sociāldemokrāti zaudēja varu. Pēc atgriešanās valdībā 1994. gadā Pēšons kļuva par finanšu ministru līdz 1996. gadam, kad nomainīja Ingvaru Karlsonu valdības vadītāja un partijas līdera amatā.

Kā politiķis Pēšons raksturojams ar savu oratora talantu. Viņš bieži pats sacer savas runas, vai negatavo tās vispār, publiski uzstājoties. Pēšons arī pazīstams ar savu paskarbo vadības stilu. Laikā, kad viņš strādāja pašvaldībā, Pēšona iesauka bija HSB (Han som bestämmer) - "tas, kurš izlemj".