Pāriet uz saturu

Jans Hofkers

Vikipēdijas lapa
Jans Hofkers
Johannes "Jan" Hofker
Personīgā informācija
Dzimis 1898. gada 15. jūnijā
Eimoidena, Velzena
(Karogs: Nīderlande Nīderlande)
Miris 1991. gadā
Hāga, Dienvidholande
(Karogs: Nīderlande Nīderlande)
Vecāki Gerrits Jans Hofkers,
Marija Gerardīna Adelinka[1]
Brāļi Villems Žerārs (Vims) Hofkers
Dzīvesbiedre Antuanete Katerīna Fiksa, Kristīne Ģertrūde Huskride
Zinātniskā darbība
Zinātne foraminīferoloģija
Alma mater Leidenes Universitāte
Sasniegumi, atklājumi Framinīferu pētījumi

Johaness "Jans" Hofkers Vecākais (nīderlandiešu: Johannes "Jan" Hofker; dzimis 1898. gada 15. jūnijā, miris 1991. gadā) bija nīderlandiešu mikropaleontologs, amatieris, strādādams par skolotāju vidusskolā, publicēja virs 200 rakstiem par par krīta un mūsdienu foraminīferām. Hofkera galveno darbu vidū ir četras monogrāfijas par mūsdienu foraminīferām no paraugiem, kurus bija savākusi Siboga un Snelliusa ekspedīcija Austrumu Indonēzijā.

Jans Hofkers dzima 1898. gada 15. jūnijā Eimoidenā (Velzena), Nīderlandē, kur viņa tēvs Gerrits Jans Hofkers strādāja pasta-telegrāfa dienestā. Viņš bija pazīstamā holandiešu mākslinieka Villema Žerāra (Vima) Hofkera (1902-1981) vecākais brālis. Hofkers studēja ģeoloģiju, botāniku un zooloģiju Leidenes universitātē, kuru pabeidza 1922. gada aprīlī. Viņš bija viens no beidzamajiem studentiem, kurš apmeklēja leģendārā profesora Karla Martina lekcijas. Pēc universitātes beigšanas viņš sāka strādāt par bioloģijas skolotāju vidusskolā. Tajā pat laikā 1927. gadā Jans turpināja darboties Leidenes doktorantūrā profesora M. Vēbera vadībā, pētot Siboga ekspedīcijas savāktās foraminīferas.

Par skolotāju Hofkers strādāja no 1922. gada vispirms Hāgas pašvaldības licejā, bet pēc tam Grotija licejā (mūsdienās Segbruka koledža, Segbroek College), līdz 1968. gadā viņš aizgāja pensijā. Taču, nopietni aizraujoties ar foraminīferām, no 1922. līdz 1978. gadam brīvajā laikā viņš uzrakstīja virs 200 publikācijām, kas bija veltītas mūsdienu foraminīferām no dažādām pasaules daļām, kā arī Limburgas krīta perioda foraminīferām Nīderlandē.

Pirmais lielākais Hofkera darbs bija 1. sējums triju sējumu traktātā par mūsdienu foraminīferām, kuras 1899-1900. gados Austrumindonēzijā no jūras dibena savāca Siboga ekspedīcija. Uz šī darba pamata Leidenes universitāte viņam piešķīra doktora grādu bioloģijā.[2]

  1. Genealogieonline.nl
  2. J.T. van Gorsel. (2022) Pioneers and Milestones of Indonesian Geology (~1820-1960s). 3 - The Specialists. (Paleontology, Petrography, Geochemistry,. Geophysics, Geomorphology, Archeology) Geological Engineering - Institut Teknologi Bandung Bandung. 149. lpp.