Botānika

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Botānika ir zinātne par augiem

Botānika (grieķu: βοτανή (botanē) — ‘augs’) ir bioloģijas nozare, kas pēta augus un to dzīvības norises. To reizēm sauc arī par augu zinātni vai augu bioloģiju. Tajā pēta augu augšanu, vairošanos, vielmaiņu, attīstību, slimības un augu evolūciju.

Botānikas vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrā botānika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par "botānikas tēvu" dēvē Teofrastu (372.-286. gadā p.m.ē., sengrieķu filozofs, Aristoteļa māceklis),[1] kurš ir aprakstījis aptuveni 450 augu, iedalot tos kokos, krūmos un lakstaugos. Botānikas pirmsākumu laikā ir uzrakstīti divi ievērojami apcerējumi: "Augu vēsture" (Historia Plantarum) un "Augu cēloņi".[1] Abas šīs grāmatas kopā dod vissvarīgāko ieguldījumu botānikā no antīkajiem laikiem līdz viduslaikiem.

1665. gadā, izmantojot vienu no pirmajiem mikroskopiem, Roberts Huks atklāja šūnas korķa slānītī, kādu laiku vēlāk arī dzīvu augu audus. Vācietis Leonharts Fuks, šveicietis Konrāds Gessers, kā arī angļu izgudrotāji Nikolass Kulpepers un Džons Gerards paziņoja par zālēm, kuras, pagatavotas no augiem, bija iespējams dabūt gatavā veidā aptiekās vai veikalos.

Modernā botānika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ievērojams zināšanu daudzums ir iegūts, studējot augu paraugus, kā, piemēram, Arabidopsis thaliana.[1] Šis sinepju augs bija pirmais, kura genoms tika izpētīts, lai arī citi augi ir rosinošāki, jo tiem ir vairāki hromosomu komplekti (šāda parādība tiek saukta arī par poliploīdu). Zaļās aļģes (hlamidomonas) ir cita veida organisms, kas ir ticis ļoti rūpīgi studēts un izpētīts, lai nodrošinātu tai vietu augu bioloģijā.

Botānikas nozares[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Botānika iedalās vēl sīkākās nozarēs atkarībā no tā, kas tiek pētīts. Nozīmīgākās botānikas nozares ir šādas:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 «Botany» (angliski). bio-medicine.org. Skatīts: 2011-10-02.