Jaranga

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Juitu jaranga Providenijas līcī

Jaranga (no čukču: яраӈы) ir tradicionāla Krievijas ziemeļaustrumu un Beringa jūras salu tautu pārvietojama vai stacionāra dzīvojamā māja. Izplatīta čukčiem, juitiem un korjakiem.

Jarangas rāmis

Ēkai bija 3,4—4,7 m augsta un pamatnē 5,5—8 m diametrā kupolveidīga forma. Ēkas karkasu būvēja no vieglām koka kārtīm. Sienas bija nedaudz slīpas uz iekšpusi, virs tām konisks jumts ar nedaudz uz ziemeļiem nobīdītu virsotni. Stacionārajām jarangām ēkas centrā bija jumta konstrukciju balstošs stabs vai trijkājis. No virspuses ēku apšuva ziemā ar ziemeļbriežu vai valzirgu ādām, vasarā — ar audumu (brezentu). Vienai jarangai bija nepieciešams ap 50 zvērādu. No ārpuses jarangu nosaitēja ar siksnām un balastam iekāra akmeņus. Piejūras čukči stacionārās jarangas pie apakšējās malas nostiprināja ar velēnu un akmeņiem.

Iekšpusē jaranga dalās apsildāmajā dzīvojamā daļā un aukstajā priekšējā daļā. Ugunskuru kurināja priekšējā daļā, jo dūmi bija jāizvada pa ēkas ieeju — dūmvada nebija. Dzīvojamās daļas jarangā varēja būt vairākas pēc precēto pāru skaita.[1]

Padomju laikā jaranga tika uzskatīta par «pagātnes palieku», un tās izmantojošās ziemeļu tautas mākslīgi centās pārcelt uz cita veida mākokļiem. Tomēr ar laiku pierādījās, ka nomadu ziemeļbriežu audzētājiem jaranga ir klimatiskajiem un reģionālajiem apstākļiem vispiemērotākais mājoklis. Joprojām kā mājokļi Čukotkā tiek izmantoti vairāki simti jarangu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «ETNIC.RU А яранга лучше». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 21. februārī. Skatīts: 2020. gada 16. februārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]