Kandža

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kandžas aparāts

Kandža, Latgalē saukta arī par šmakovku[1], ir mājas apstākļos gatavots degvīna tipa alkoholisks dzēriens, kurā etanola saturs var būt 30 līdz 80 tilpuma procenti[nepieciešama atsauce].

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kandžas nosaukums ir cēlies no korejiešu vārda "handža", ar ko esot apzīmēts ļoti slikts šņabis, un ko iepazina latviešu karavīri Krievijas—Japānas kara laikā.[2][1]

Latvijā kandžas dzīšanas tehnoloģija tika pārņemta no baltvācu muižas brūžiem. Vajadzēja attapību un lielu izdomu, lai no tajā laikā pieejamajiem materiāliem izveidotu kandžas aparātu. Eksperimentālā ceļā tika noslīpēts pats dzīšanas process.

Izgatavošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākumā sagatavo brāgu, kas visbiežāk ir ūdenī izšķīdināts cukurs, kam pievieno raugu. Šādu maisījumu atstāj uz noteiktu laiku rūgt.

Kad brāga ir gatava, to destilē, iegūstot kandžu. Parasti brāgas sildīšanai destilēšanā izmanto karstus ūdens tvaikus. Destilēšanas procesā jābūt uzmanīgam, jo ir gadījumi, kad augsta spiediena dēļ sprāgst brāgas katls un var notikt applaucēšanās.

Lai uzlabotu kvalitāti, to mēdz atkārtoti destilēt, filtrēt caur ogli un izmantot citus paņēmienus. Ir ieteikums pirmo glāzi izliet, vai vismaz neizmantot iekšķīgi.[3]

Kandžu var pazīt pēc īpatnējās smaržas.

Brīdinājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Latvijā stipro alkoholisko dzērienu ieguve mājas apstākļos bez valdības izsniegtas licences, pat pašpatēriņam, ir nelikumīga![4]
  • Kandža, tāpat kā jebkurš alkoholisks dzēriens, ir veselībai kaitīga. Īpaši jāuzsver, ka, mājas apstākļos ražojot, netiek kontrolēta kandžas kvalitāte un tajā var būt veselībai bīstami piemaisījumi, saukti par sīveļļām jeb fūzeļiem (augstākie spirti, acetons, aldehīdi, u.c.).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Elvis Mass (2011. gada 28. marts). Šmakovka un kandža (latviski). bar.lv. Atjaunināts: 2015. gada 31. janvārī.
  2. „Dzimtenītes” noslēpumi (latviski). Kasjauns.lv (2010. gada 10. septembris). Atjaunināts: 2015. gada 31. janvārī.
  3. Kandžas iegūšana (latviski). kandža.lv (2010. gada 19. janvāris). Atjaunināts: 2015. gada 31. janvārī.
  4. Alkoholisko dzērienu aprites likums (latviski)