Kapitālsabiedrība

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Kapitālsabiedrība ir viena no komersantu tiesiskajām formām, kas aptver ļoti lielu skaitu komersantu un ir populārākā komersantu darbības forma.

Kapitālsabiedrība ir komercsabiedrība ar juridiskās personas tiesībām, kuras pamatkapitālu veido īpašnieku (dalībnieku, akcionāru) apvienotais (ieguldītais) kapitāls.

Kapitālsabiedrība par savām saistībām atbild ar tām piederošo mantu. Tajā pašā laikā kapitālsabiedrība neatbild par dalībnieka (akcionāra) saistībām, kā arī kapitālsabiedrības dalībnieki (akcionāri) neatbild par kapitālsabiedrību saistībām.

Kapitālsabiedrības ir komercsabiedrības, kuras pamatkapitāls sastāv no pamatkapitāla daļu vai akciju nominālvērtību kopsummas.

Izšķir divu veidu kapitālsabiedrības  –[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

- sabiedrības ar ierobežotu atbildību (abreviatūra – SIA),

- akciju sabiedrības (abreviatūra – AS).

SIA ir slēgta sabiedrība, kuras daļas nav publiski apgrozības objekti. AS var būt gan slēgta, gan atklāta sabiedrība, kuras daļas (akcijas) var būt vai nebūt publiskas apgrozības objekts.

SIA un AS ir juridiskas persona. Gan SIA, gan AS uzskatāma par nodibinātu un iegūst juridiskās personas statusu kopš dienas, kad tiek ierakstīta komercreģistrā.

Dalībnieks ir persona, kam sabiedrībā pieder viena vai vairākas daļas (akcijas). Ar jēdzienu “dalībnieks” saprot gan sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku, gan akciju sabiedrības akcionāru.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gunnars Hofs Biznesa Ekonomika SIA Jāņa Rozes apgāds 2002