Kvaga

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kvaga
† Equus quagga quagga
(Boddaert, 1785)
Kvaga Londonas zoodārzā, 1870. gadā
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Nepārnadži (Perissodactyla)
Dzimta Zirgu dzimta (Equidae)
Ģints Zirgi (Equus)
Apakšģints Zebras (Hippotigris)
Suga Līdzenumu zebra (Equus quagga)
Pasuga Kvaga (Equus quagga quagga)
Kvaga Vikikrātuvē

Kvaga (Equus quagga quagga) ir zirgu dzimtas (Equidae) zebru apakšģints (Hippotigris) līdzenumu zebru sugas (Equus quagga) viena no pasugām.

Kvaga ir izmirusi līdzenuma zebru pasuga. Pēdējā kvaga savvaļā iespējams tika nošauta 1870. gadu beigās, un pēdējā kvaga zoodārzā nomira 1883. gada 12. aprīlī Amsterdamā. Kādreiz Dienvidāfrikas Kāpas provincē kvagas bija plaši izplatīts zebru veids. Tām bija īpatnējs, atšķirīgs strīpojums - svītras bija tikai uz ķermeņa priekšdaļas. Ķermeņa vidusdaļā tumšās svītras kļuva arvien platākas līdz izzuda brūnā apspalvojumā.

Kvagas tika medītas gaļas un ādu ieguvei, kā arī, lai plānveidīgi samazinātu kvagu daudzumu, tādējādi palielinot ganību teritoriju mājlopiem. 19. gadsimta beigās bija liels sajukums ar zebru sistemātiku, un pirms zinātnieki aptvēra, ka kvagas ir atsevišķa pasauga, tās jau bija izmirušas[1].

Kvagas sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kvaga bija pirmais izmirušais dzīvnieks, kuram tika izstudēts DNS. Nesenie ģenētiskie pētījumi ir pierādījuši, ka kvagas nav bijusi atsevišķa pasuga, bet gan savannas zebru (Equus burchelli) variācija, kas atdalījusies no savannas zebru pasugas apmēram pirms 120 000 - 290 000 gadu. Mūsdienās arī savannas zebras ir izmirušas. Zinātnieki uzskata, ka kvagas būtu jāsauc Equus burchelli quagga. Tomēr, lai arī vienam un tam pašam dzīvniekam ir vairāki latīņu nosaukumi, parasti tiek lietots vecākais no tiem[2].

1793. gada kvagas zīmējums

Atklājot tuvo radniecību ar savannas zebrām, kā arī to, ka savannas zebra ir variācija Čapmana zebrai (Equus quagga chapmani), kuras šobrīd Āfrikā ir vislielākā skaitā, Reinholds Rau no Dienvidāfrikas uzsāka kvagas projektu, cenšoties selekcionēt zebras atbilstoši kvagas īpašībām. 2006. gadā tika ziņots, ka projekta ietvaros ir piedzimusi jau trešā un ceturtā paaudze, kura sāk ārēji līdzināties kvagām. Tomēr projekta panākumi ir diskutējami, jo "jauno kvagu" DNS tomēr atšķiras no "īstajām kvagām". Būtu jāpiemin būtiska ārējā izskata detaļa, kas kvagām un savannas zebrām ir atšķirīga. Kvagām svītras izzūd intensīvi brūnā apspalvojumā, bet savannas zebrām svītras izzūd gandrīz baltā, bāli dzeltenā apspalvojumā. Lai gan jau 1984. gadā tika veiksmīgi izanalizēts kvagas DNS, zinātne mūsdienās joprojām nav atklājusi, kādā veidā esošo informāciju izmantot izmiruša dzīvnieka atjaunošanai.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]