Pāriet uz saturu

Less Pols

Vikipēdijas lapa
Less Pols
Lester William Polsfuss
Galvenā informācija
Dzimis Lesters Viljamss Polsfus
1915. gada 9. jūnijs
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Voukiša, Viskonsina, ASV
Miris 2009. gada 12. augustā (94 gadu vecumā)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Vaitpleinsa, Ņujorka, ASV
Žanri džezs, kantrī, blūzs
Nodarbošanās mūziķis, dziesmu autors, izgudrotājs
Instrumenti ģitāra, bandžo, harmonikas
Darbības gadi 19282009
Izdevēji Decca Records, Capitol Records, RCA Records
Mājaslapa lespaulonline.com

Lesters Viljamss Polsfus (angļu: Lester William Polsfuss) (1915, 9. jūnijs – 2009, 12. augusts), plašāk zināms kā Less Pols, bija amerikāņu džeza, kantrī un blūza ģitārists, dziesmu autors, lutjers[1] un izgudrotājs. Viņš bija viens no cietā ķermeņa elektriskās ģitāras pionieriem, un viņa prototips, saukts par Log (baļķi), kalpoja par iedvesmu Gibson Les Paul izveidošanai 1941. gadā, ko vēlāk sāka izplatīt kompānija "Gibson Guitar Corporation". Viņa izgudrojums lika pamatus modernajam rokenrolam un kļuva par mūzikas instrumentu tādām mūzikas leģendām kā Pīts Taunzends un Džimmijs Peidžs. Vēlāk viņš izstrādāja daudzceliņu ieraksta tehnoloģiju, ļaujot mūziķiem ierakstīt atsevišķus instrumentus un vokālās daļas un vēlāk tās apvienot vienā veselā ierakstā.

Less pols atstāja milzīgu ieguldījumu populārās mūzikas attīstībā. "Viņš bija futūrists, un pretēji futūristiem, kas raksta par lietām un paredz tās, viņš tās radīja," norādīja kompānijas "Gibson Guitar Corporation" priekšsēdētājs Henrijs Juskevičs.

"Patiesībā viņš pats iemācījās spēlēt ģitāru, lai demonstrētu savas elektroniskās teorijas," atzina grupas "Rolling Stones" ģitārists Kīts Ričards. "Mēs visi esam parādā viņa darba un talanta priekšā."

"Lesa Pola vārds ir ikonisks un pazīstams ikvienam topošam un jau atzītam ģitāristam," sacīja grupas "Kiss" ģitārists un solists Pols Stenlijs. "Pateicoties viņa ģitārai, pēdējos 50 gados tika radīts daudz labas mūzikas."

Taču Pols bija ne tikai izgudrotājs, bet arī izcils mūziķis. Viņa pirmie ieraksti tika izdoti 1944.gadā. Laikā no 1949. līdz 1962.gadam viņš kopā ar savu sievu Meriju Fordu laida klajā 36 zelta ierakstus, tostarp tādus hitus kā "Vaya Con Dios" un "How High the Moon". Pols satika Fordu četrdesmitajos gados, strādājot kā studijas mūziķis Losandželosā. Piecdesmitajos gados pāris veidoja radio raidījumu "The Les Paul Show", ko pārraidīja no savām mājām Ņūdžersijā, bet vēlāk pielāgoja to televīzijas formātam un pārdēvēja abu vārdos - "The Les Paul & Mary Ford Show".

Pols aktīvi uzstājās gandrīz līdz savai nāves dienai. 2005.gadā viņš izlaida albumu "Les Paul & Friends: American Made, World Played", kas ieguva "Grammy" balvu, un tajā pašā gadā tika uzņemts Nacionālo izgudrotāju slavas zālē.

  1. Lutjers ir amatnieks, kurš būvē un labo stīgu instrumentus, kuriem ir kakls un skaņas kaste. Vārds "lutjers" sākotnēji ir franču valodā un nāk no franču valodas vārda lute.