Lielās baltās haizivis

Vikipēdijas lapa
Lielās baltās haizivis
Carcharodon (Smith, 1838)
Lielā baltā haizivs (Carcharodon carcharias)
Lielā baltā haizivs (Carcharodon carcharias)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseSkrimšļzivis (Chondrichthyes)
VirskārtaHaizivis (Selachimorpha)
KārtaMakreļhaizivjveidīgās (Lamniformes)
DzimtaMakreļhaizivju dzimta (Lamnidae)
ĢintsLielās baltās haizivis (Carcharodon)
Lielās baltās haizivis Vikikrātuvē

Lielās baltās haizivis (Carcharodon) ir makreļhaizivju dzimtas (Lamnidae) ģints, kurā ir tikai viena mūsdienās dzīvojoša suga un divas aizvēsturiskās sugas.[1] Paleontologi joprojām nav vienojušies par aizvēsturisko milzu megalodonu (Carcharocles megalodon), kas nesenā pagātnē tika sistematizēts lielo balto haizivju ģintī. Lai arī mūsdienās megalodons tiek sistematizēts aizvēsturisko haizivju dzimtā Otodontidae, ir zinātnieki, kas joprojām nepiekrīt šīm sistemātikas izmaiņām un uzskata, ka megalodons ir tuvu radniecīgs lielajai baltajai haizivij.[2][3]

Ģints zinātniskais nosaukums Carcharodon atvasināts no grieķu valodas un latviski nozīmē "asie, robainie zobi". Arī plēsīgo dinozauru ģintij ar līdzīgiem zobiem, kā šīs ģints haizivīm, ir dots nosaukums Carcharodontosaurus.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielo balto haizivju ģints (Carcharodon)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Fish Base: Genus: Carcharodon[novecojusi saite]
  2. «Carcharodon hubbelli a.k.a.‭ ‬Hubbell’s white shark». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2018. gada 26. martā. Skatīts: 2019. gada 5. martā.
  3. Ehret, D.J.; et al. (November 2012). "Origin of the white shark Carcharodon (Lamniformes: Lamnidae) based on recalibration of the Upper Neogene Pisco Formation of Peru". Palaeontology. 55 (6): 1139–1153. doi:10.1111/j.1475-4983.2012.01201.x.