Lielais Ābols

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Big Apple Corner, 54. ielas un Brodvejas dienvidrietumu stūrī

Lielais Ābols (angļu: The Big Apple) ir Ņujorkas pilsētas iesauka.

Iesauku sāka izmantot 1920. gados, pateicoties New York Morning Telegraph sporta žurnālistam Džonam J. Ficdžeraldam, kas iesauku izmantoja rakstot par zirgu skriešanās sacensībām. 1920. gada beigās, iesauku rakstot par Ņujorku sāka izmantot arī citi rakstnieki. 1930. gados, pienesumu iesaukas izmantošanā deva džeza mūziķi, kas dziesmu tekstos iekļāva Lielā Ābola iesauku kā atsauci uz Ņujorku. 30. gados populāra kļuva arī dziesma un deja, saukta par The Big Apple. [1] [2] Līdz 1950. gadam iesauka bija diezgan bieži izmantota, bet vēlāk tā tika sākt uzskatīta par novecojušu un to vairs tik bieži neizmantoja.

1970. gadu sākumā, pilsētas recesijas laikā, pilsētas iedzīvotāji sāka atkārtoti lietot Lielā Ābola iesauku, kā atgādinājumu par Ņujorkas agrāko bagātību un varenību. Iesaukai atgūstot savu popularitāti, to kā oficiālo pilsētas iesauku sāka izmantot Ņujorkas oficiālā mārketinga un tūrisma organizācija, lai popularizētu Ņujorku tūristiem. Radītā iesaukas kampaņa bija veiksmīga un iesauka ir palikusi populāra kopš tā laika.

1997. gadā Ņujorkas pilsētas dome kā pateicību Ficdžeraldam par iesaukas popularizēšanu 54. ielas un Brodvejas dienvidrietumu stūri nosauca par Big Apple Corner. Šis stūris tika izvēlēts, jo Ficdžeralds no 1934. līdz 1963. gadam dzīvoja ēkā, kas atrodas uz šī stūra.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]