Lielais Londonas ugunsgrēks
Lielais Londonas ugunsgrēks (angļu: Great Fire of London) bija liels ugunsgrēks, kas plosījās Londonas centrālajā daļā no 1666. gada 2. septembra līdz 5. septembrim.[a] Tas ir lielākais ugunsgrēks Londonas vēsturē, tāpat tas ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem Anglijas vēsturē. Ugunsgrēks galvenokārt iznīcināja Londonas viduslaiku pilsētu romiešu celtā pilsētas mūra iekšpusē.
Ugunsgrēks izcēlās Pudding Lane maizes ceptuvē, kur to, iespējams, izraisīja ceptuves darbinieka neuzmanība. Liesmas strauji izplatījās, pateicoties pilsētas koka būvēm un šaurajām ieliņām. Tajā laikā Londonas iedzīvotāji nespēja efektīvi dzēst ugunsgrēku, jo trūka pietiekamu dzēšanas līdzekļu un organizētas ugunsdzēsības sistēmas.
Ugunsgrēks iznīcināja apmēram 87 baznīcas, tūkstošiem māju un vairākus nozīmīgus valdības un komerciālos ēkas, tostarp Veco Sv. Pāvila katedrāli. Pilsētas viduslaiku centrs tika pilnībā nopostīts, un aptuveni 100 000 cilvēku zaudēja savas mājas. Lai gan ziņots, ka oficiāli tikai seši cilvēki gāja bojā, tiek uzskatīts, ka patiesais bojāgājušo skaits varētu būt lielāks, jo daudziem no viņiem nebija iespējams noteikt identitāti.
Lielais ugunsgrēks atstāja ilgstošu ietekmi uz pilsētas arhitektūru un plānošanu. Pēc ugunsgrēka Londonas ielas tika pārplānotas, uzsvaru liekot uz ugunsdrošākiem celtniecības materiāliem, piemēram, ķieģeļiem un akmeņiem, tādējādi aizstājot viegli aizdedzināmās koka konstrukcijas.
Piezīmes
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Datumi ir pēc Jūlija kalendāra
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Lielais Londonas ugunsgrēks.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Fire of London website produced by the Museum of London, The National Archives, the National Portrait Gallery, London Fire Brigade Museum and London Metropolitan Archives for Key Stage 1 pupils (ages 5–7) and teachers
- Records on the Great Fire of London 1666 from the UK Parliamentary Collections
Šis ar vēsturi saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |