Pāriet uz saturu

Madama Butterfly

Vikipēdijas lapa

Madama Butterfly (franču: Madame Butterfly) ir itāļu komponista Džakomo Pučīni opera trīs cēlienos (sākumā — divi cēlieni). Operas libretu sarakstīja Luidži Illika un Džuzepe Džakoza. Libreta sižets veidots pēc Džona Lutera Longa īsā stāsta Madame Butterfly (1898).

Opera ir par ASV Jūras kara flotes virsnieku Pinkertonu, viņa topošo sievu "Tauriņu" (sievietes īstais vārds — Ciocio-san) un viņas mīlestību pret Pinkertonu. Darbība notiek 1904. gadā Nagasaki, Japānā.


Palīdzība, ja ir problēmas šī faila atskaņošanā.

Longa stāstu lugā pārveidoja Deivids Belasko. Luga tika izrādīta Londonā 1900. gadā, kur to arī redzēja Pučīni. Komponists sarakstīja piecas versijas operai. Oriģinālās divu cēlienu operas pirmizrāde 1904. gada 17. februārī La Scala operā piedzīvoja neveiksmi. Pēc tam Pučīni operu pārrakstīja, pārveidoja to par operu trijos cēlienos. Tās pirmizrāde notika 1904. gada 28. maijā Brešā, šoreiz tika gūti lieli panākumi. Laikā no 1915. līdz 1920. gadam Tamaki Mura ieguva pasaules slavu ar Ciocio-san lomu. Mūsdienās tā ir viena no iestudētākajām operām pasaulē.