Pāriet uz saturu

Maksikss

Vikipēdijas lapa

Maksikss[nepieciešama atsauce] (pareizi būtu jāsauc par mašeše[nepieciešama atsauce] — nosaukts atradnes vārdā) ir neparasts, tumši zils akvamarīns, minerālaberila paveids. Neparasto akmens krāsu ir devis radioaktīvais starojums. Maksiksam raksturīgs pleohroisms — skatoties dažādos virzienos akmens maina krāsu no zilas līdz zaļganai. Maksikss satur 2,8% Cs2O un ap 1% Li2O. Dienasgaismā maksikss ātri zaudē skaisto zilo krāsu un kļūst gaiši dzeltenīgs.

Vienīgā maksiksa atradne ir Brazīlijā, Minasžeraisas štatā, Itingā, Pauī ielejā, Mašešes (Maxixe) raktuvēs. Šeit 1917. gadā tika atrasti vairāki skaisti tumšzili berila kristāli. Vairāki šīs atradnes akmeņi tika pārdoti klientiem Vācijā par lielu naudu — pēc akmens krāsas izzušanas juvelierfirmām nācās segt klientiem zaudējumus.[nepieciešama atsauce] Ar mākslīgu apstarošanu maksiksa krāsu iespējams īslaicīgi atjaunot.

Maksikss mūsdienās vairs nav nopērkams, paretam ir nopērkami viltojumi. Nav zināms arī, kur palikuši agrāk atrastie maksiksa kristāli — tie noteikti ir nepievilcīgā krāsā un nav vairs identificējami.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]