Pāriet uz saturu

Moljērs

Vikipēdijas lapa
Moljērs
Molière
Moljērs
Moljērs
Personīgā informācija
Dzimis 1622. gada 15. janvārī
Miris 1673. gada 17. februārī (51 gads)
Pilsonība Francijas Karaliste
Vecāki Žans Poklēns
Dzīvesbiedre Armanda Bežāra
Bērni Esprita-Madlēna Poklēna
Paraksts
Literārā darbība
Pseidonīms Moljērs
Nodarbošanās dramaturgs, teātra aktieris, teātra režisors, dzejnieks
Valoda franču valoda
Rakstīšanas laiks 17. gadsimts
Žanri komēdija, farss
Literatūras virzieni klasicisms
Slavenākie darbi

Moljērs (franču: Molière), īstajā vārdā Žans Batists Poklēns[1] (Jean-Baptiste Poquelin, dzimis 1622. gada 15. janvārī, miris 1673. gada 17. februārī), bija franču teātra aktieris, režisors un dramaturgs, viens no ievērojamākajiem klasicisma laika autoriem. Moljērs ir uzrakstījis vairākas vēsturiski nozīmīgas komēdijas. Moljērs savās komēdijās satīras formā kritizēja sabiedrību un apspēlēja cilvēka trūkumus — greizsirdību, skopumu, liekulību, bailes no nāves un tamlīdzīgi. Viena no nozīmīgākajām Moljēra lugām ir “Tartifs”. Moljērs izveidoja neilgi pastāvošo teātra trupu Illustre Théâtre, bet vēlāk arī Moljēra trupu. No laikabiedriem ieguva gan slavu, gan pretestību. Moljērs aizstāvēja teātra brīvību un mākslas neatkarību.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Moljērs, īstajā vārdā Žans Batists Poklēns, ir dzimis 1622. gada 15. janvārī Parīzē, viņa tēvam piederēja paklāju veikals. Jau jaunībā Moljērs nolēma dzīvot mākslinieka dzīvi. Kad viņam bija 21 gads, viņš nodibināja teātri, bet tas bankrotēja. No 1645. līdz 1658. gadam viņš ar draugiem apceļoja Franciju. Vēlāk karalis Luijs XIV iecēla Moljēru kā atbildīgo par izklaidēm Versaļas galmā netālu no Parīzes. Moljērs bija pagodināts kalpot karalim, it īpaši tāpēc, ka viņam bija ienaidnieki no Romas Katoļu baznīcas. Moljērs savās komēdijās apspēlēja cilvēka trūkumus — greizsirdību, skopumu, liekulību, bailes no nāves un tamlīdzīgi. Viņš vēlējās izklaidēt un izglītot auditoriju, ieliekot radītos tēlus neveiklās situācijās. Dažas no nozīmīgākajām Moljēra lugām ir “Tartifs” (1664), “Dons Žuans” (1665), “Mizantrops” (1666) un “Skopulis” (1668).

1643. gadā Moljērs izveidoja teātra trupu Illustre Théâtre, kas divus gadus vēlāk beidza pastāvēt, bet 1648. gadā izveidoja tā saukto Moljēra trupu. No laikabiedriem ieguva gan slavu, gan pretestību. Moljērs aizstāvēja teātra brīvību un mākslas neatkarību.

Moljēra kaps Perlašēza kapsētā

Moljērs nomira 1673. gada 17. februārī, 51 gada vecumā. Apbedīts Perlašēza kapsētā Parīzē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Poquelin». personvarduatveide.lv. Skatīts: 2024-01-23.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]