Pāriet uz saturu

Mušu infrakārta

Vikipēdijas lapa
Mušu infrakārta
Muscomorpha (Sharp, 1894)
Gaļasmuša (Sarcophaga bercaea)
Gaļasmuša (Sarcophaga bercaea)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsPosmkāji (Arthropoda)
KlaseKukaiņi (Insecta)
ApakšklaseSpārneņi (Pterygota)
InfraklaseJaunspārņi (Neoptera)
VirskārtaPilnas pārvērtības kukaiņi (Endopterygota)
KārtaDivspārņi (Diptera)
ApakškārtaMušveidīgie (Brachycera)
InfrakārtaMušu infrakārta (Muscomorpha)
Iedalījums
Mušu infrakārta Vikikrātuvē

Mušu infrakārta (Muscomorpha) ir lielākā no četrām mušveidīgo apakškārtas (Brachycera) infrakārtām. Šīs grupas kukaiņiem ir īsas antenas, kas visbiežāk sastāv no trīs vai četriem posmiem. Uz ķermeņa daudzām sugām ir sariņi, kuru raksturs ļoti bieži ļauj noteikt mušas taksonomisko piederību.

Lielākajai daļai mušu infrakārtas kukaiņu kāpuriem ir samazināta galvas kapsula, un tiem ir īpatnēja kūniņa – pupārijs, kas veidojas, kāpura ādai paliekot kā papildsegai uz kūniņas apvalka.[1] Kad kāpurs metamorfozes ceļā ir kļuvis par pieaugušu īpatni, tas izlien no pupārija, galvgalī saraujot vāji veidotu cirkulāru šuvi. Visas mušu sugas, kas attīstās šādā pupārijā, iedala Cyclorrhapha grupā.

Sistemātikas izmaiņas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā kā ģenētiskajos pētījumos atklājās, ka laupītājmušu infrakārta (Asilomorpha) ir parafilētiska, mūsdienās šis taksons vairs netiek lietots, bet visas trīs šīs bijušās infrakārtas virsdzimtas tiek klasificētas mušu infrakārtā.[2] Dejotājmušu virsdzimta (Empidoidea) tiek sistematizēta kā māsas taksons bijušajai mušu infrakārtas grupai, kura mūsdienās izdalīta bez nosaukuma taksonā Cyclorrhapha. Abas šīs grupas kopā veido bez nosaukuma taksona grupu - Eremoneura, kurai māsas taksoni ir laupītājmušu virsdzimta (Asiloidea) un tīklspārnmušu virsdzimta (Nemestrinoidea).[2]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: divspārņu sistemātika
  • Mušu infrakārta (Muscomorpha)[2]

Piezīme: Latvijā sastopamās dzimtas apzīmētas ar #.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]