Pāriet uz saturu

Pašvaldība

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Municipalitāte)

Pašvaldība jeb municipalitāte (latīņu: municipium — 'pilsēta ar pašpārvaldes tiesībām') ir valsts sastāvā esošas administratīvi teritoriālas vienības (novada vai republikas pilsētas) pārvalde. Parasti administratīvā teritorija izvietota ap pilsētu vai citu apdzīvotu vietu vai to grupu.

Pašvaldības Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgas pilsētas pašpārvaldes augstākās iestādes — Rīgas domes — ēka

Pēc administratīvi teritoriālās reformas, kas noslēdzās ar vietējo pašvaldību vēlēšanām 2009. gada 6. jūnijā, Latvijā bija viena līmeņa pašvaldības, kas pārvaldīja 119 administratīvās teritorijas — 110 novadus un deviņas republikas pilsētas (Rīga, Jūrmala, Liepāja, Ventspils, Daugavpils, Rēzekne, Jēkabpils, Valmiera un Jelgava). Līdz reformai Latvijā bija 26 rajonu pašvaldības un 527 vietējās pašvaldības, kas pārvaldīja 53 rajona un 7 republikas pilsētas un 35 novadus.

Reformas rezultātā pagasti un pilsētas tika apvienoti plašākās administratīvi teritoriālas vienībās — novados. Vienlaikus tika likvidētas rajonu pašvaldības, to funkcijas nododot vietējām pašvaldībām un plānošanas reģioniem.

Reformas mērķis bija izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas (novadus) ar vietējām pašvaldībām, kas nodrošinātu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem augstākā kvalitatīvā līmenī.

Pašvaldības kompetencē ietilpst svarīgāko sociālo pakalpojumu sniegšana tās administratīvajā teritorijā dzīvojošiem iedzīvotājiem. Tai skaitā komunālie pakalpojumi, teritorijas labiekārtošana un tās sanitārā tīrība, nodrošināt iedzīvotājiem izglītību, rūpēties par kultūras pasākumiem, sekmēt vietējo un nacionālo tradīciju un kultūras vērtību saglabāšanu. Pašvaldības nodrošina veselības aprūpes pieejamību, kā arī veicina veselīgu dzīvesveidu, nodrošina iedzīvotājiem sociālo palīdzību, sniedz palīdzību iedzīvotājiem mājokļu jautājumu risināšanā, sekmē uzņēmējdarbību, rūpējas par nodarbinātību, gādā par sabiedrisko kārtību, nosaka zemes izmantošanas un apbūves kārtību, organizē sabiedriskā transporta pakalpojumus. Plašāk pašvaldību kompetenci, tiesības un pienākumus Latvijā regulē likums "Par pašvaldībām".[1]

Pēc 2021. gada Administratīvi teritoriālās reformas pašvaldību skaits Latvijā tika samazināts līdz 43 administratīvajām teritorijām — 36 novadi, 7 novados neietilpstošas (Rīga, Jūrmala, Liepāja, Ventspils, Daugavpils, Rēzekne un Jelgava) un 3 ietilpstošas (Jēkabpils, Ogre un Valmiera) valstspilsētas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]