Pašvaldība

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Pašvaldība jeb municipalitāte (latīņu: municipium — 'pilsēta ar pašpārvaldes tiesībām') ir administratīvi teritoriāla vienība valsts sastāvā ar noteiktu teritoriju un tajā dzīvojošiem iedzīvotājiem. Parasti pašvaldība izvietota ap pilsētu vai citu apdzīvotu vietu vai to grupu. Vairumā valstu pašvaldība ir mazākā administratīvi teritoriālā vienība.

Pašvaldības Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgas pilsētas pašpārvaldes augstākās iestādes — Rīgas domes — ēka

Pēc vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas, kas noslēdzās ar vietējo pašvaldību vēlēšanām 2009. gada 6. jūnijā, Latvijā ir viena līmeņa pašvaldības — 110 novadi un deviņas republikas pilsētas (Rīga, Jūrmala, Liepāja, Ventspils, Daugavpils, Rēzekne, Jēkabpils, Valmiera un Jelgava). Līdz reformai Latvijā bija 26 rajonu pašvaldības un 527 vietējās pašvaldības, tai skaitā — 53 rajona un 7 republikas pilsētas; 35 novadi.

Reformas rezultātā pagasti un pilsētas varēja apvienoties, izveidojot plašākas administratīvi teritoriālas vienības — novadus. Līdz ar to tika panākta lielāka mēroga ekonomija un racionālāk tiek sadalīti vietējie resursi. Vienlaikus tika veikta rajona pašvaldību reorganizācija, to funkcijas nododot novadiem un plānošanas reģioniem.

Reformas mērķis bija izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas (novadus) ar vietējām pašvaldībām, kas nodrošinātu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem augstākā kvalitatīvā līmenī, nekā tas bija iespējams līdz šim.

Pašvaldību kompetencē ietilpst svarīgāko sociālo pakalpojumu sniegšana tās teritorijā dzīvojošiem iedzīvotājiem. Tai skaitā, komunālie pakalpojumi, teritorijas labiekārtošana un tās sanitārā tīrība, nodrošināt iedzīvotāju izglītību, rūpēties par kultūras pasākumiem, sekmēt vietējo un nacionālo tradīciju un kultūras vērtību saglabāšanu. Pašvaldības nodrošina veselības aprūpes pieejamību, kā arī veicina iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu, nodrošina iedzīvotājiem sociālo palīdzību, sniedz palīdzību iedzīvotājiem mājokļu jautājumu risināšanā, sekmē uzņēmējdarbību, rūpējas par nodarbinātību, gādā par sabiedrisko kārtību, nosaka zemes izmantošanas un apbūves kārtību, organizē sabiedriskā transporta pakalpojumus. Plašāk pašvaldību kompetenci, tiesības un pienākumus Latvijā regulē likums "Par pašvaldībām".[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]