Nikss pret Hedenu

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Botānikā tomāts ir auglis. Tomēr sarunvalodā to sauc par dārzeni; tāpēc ASV Augstākā tiesa lēma, ka ievedmuitas noteikumu kontekstā tomāts uzskatāms par dārzeni.

Nikss pret Hedenu bija tiesas prāva 1893. gadā, kurā ASV Augstākā tiesa lēma, ka saskaņā ar ASV ievedmuitas noteikumiem, tomāts tiek klasificēts kā dārzenis, nevis auglis.[1] Tiesas vienbalsīgais viedoklis bija, ka 1883. gada tarifu likumā izmantota vārdu "auglis" un "dārzenis" ikdienas, nevis botānikas nozīme.

Priekšvēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džons Nikss 1839. gadā Ņujorkā bija dibinājis uzņēmumu John Nix & Co. fruit commission. Tas kļuva par vienu no lielākajiem pārtikas produktu tirgotājiem Ņujorkas pilsētā un viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas ieveda pārtiku no Virdžīnijas, Floridas un Bermudām.[2]

1883. gadā prezidents Česters Arturs parakstīja 1883. gada 3. marta tarifu likumu, kas ievestajiem dārzeņiem piemēroja ievedmuitu, bet tā netika attiecināta uz augļiem. John Nix & Co. uzņēmums protestējot ierosināja tiesas prāvu pret Edvardu Hedenu, Ņujorkas ostas nodevu iekasētāju, lai atgūtu samaksātās nodevas. Viņu arguments bija, ka botāniski tomāts ir auglis, jo tam no ziediem veidojas sēklas saturoša struktūra.[3]

Tiesā prasītāja pārstāvis kā pierādījumus sniedza vārda "augļi" un "dārzeņi" definīcijas no Vebstera vārdnīcas, Vusteras vārdnīcas un Impērijas angļu valodas vārdnīcas. Tika pieaicināti divi liecinieki, kuri ar augļu un dārzeņu tirdzniecību bija nodarbojušies 30 gadus un tiem tika vaicāts, vai pēc definīciju noklausīšanās, viņiem ir kas piebilstams par šo vārdu atšķirīgo nozīmi tirdzniecībā.

Tiesas lēmums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tiesa vienbalsīgi lēma atbildētāja labā un secināja, ka tomāts muitas likumos ir klasificējams kā dārzenis, pamatojoties ar veidu, kā tas tiek izmantots un uztverts ikdienā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «FindLaw's United States Supreme Court case and opinions.». Findlaw.
  2. "Virginia Truck Farms: How They Supply Food For The Great Cities.". Fruit Trade Journal and Produce Record 56: 14. January 20, 1917. Atjaunināts: 4 October 2016.
  3. «Garden Tomato - Solanum lycopersicum - Overview - Encyclopedia of Life». Encyclopedia of Life (angļu). Skatīts: 2017-07-30.