PHP

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
PHP logotips

PHP: Hypertext Preprocessor (no angļu: "PHP Hiperteksta priekšprocesors") ir atklātā pirmkoda skriptu valoda, kura sākotnēji bija paredzēta servera puses lietojumos dinamiska tīmekļa lapu ģenerēšanai. PHP var izmantot arī ar komandrindas saskarni vai grafiskajos lietojumos, kur nav vajadzīga programmas instalēšana.

PHP ir no platformām neatkarīga valoda, kas nozīmē, ka kodēt programmu var vienā vidē, bet izplatīt citā vidē. PHP var darbināt gan Windows operētājsistēmā, gan uz daudzām Unix versijām un Mac OS X.

PHP ir brīvā programmatūra, un tiek izplatīta ar PHP licences noteikumiem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1994. gadā dāņu programmētājs Rasmuss Lerdorfs izstrādāja nelielu Perl skriptu kopumu savai tīmekļa vietnei, kuru nosauca Personal Home Page Tools. Taču drīz vien ar Perl skriptiem vien nepietika, un tie tika pārrakstīti C valodā un papildināti ar jaunām iespējām.

1997. gadā divi Izraēlas Tehnoloģiju institūta zinātnieki pārrakstīja PHP parseri, kas bija pamats PHP 3. 1998. gadā viņi pārrakstīja arī PHP pamata funkcijas, radot Zend dzinēju (Zend Engine).

2000. gada maijā iznāca PHP 4, kas saturēja Zend Engine 1.0. 2004. gada 13. jūlijā iznāca PHP 5 ar Zend Engine II.

Pašlaik notiek darbs pie PHP 6. versijas izstrādes. Tajā viens no svarīgakajiem uzlabojumiem būs pilnīgs unikoda atbalsts.

Sintakse[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

PHP parsē tam nodoto tekstu tikai starp norobežotājiem. Ārpus tiem teksts tiek izvadīts tieši, bez apstrādes. Norobežotāji var būt <?php, lai atvērtu, un ?>, lai aizvērtu PHP sekciju. Var būt arī šādi norobežotāji: <script language="php"> un </script>. Var izmantot arī norobežotāju saīsinātās formas <? un ?>, kā arī ASP stila norobežotājus <% un %>.

Vienkāršs koda piemērs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

<?php
echo 'Sveika pasaule!';
?>

Izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatā PHP izmanto uz Tīmekļa serveris kā skripta valodu, kura formē WEB lapas. Arī bieži izmanto kā komandrindu Skriptu valoda. Visbiežāk PHP izmanto uz Linux servera komplektā ar Apache HTTP serveris un MySQL datu bāzi, jo visas šīs komponentes ir atvērtais pirmkods un izmantojamas bez maksas, kā arī Linux salīdzinājumā ar Windows minimāli noslogo pašu serveri.

Kas nepieciešams PHP programmēšanai[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Pirmkārt nepieciešams teksta redaktors, kas palīdz veidot korektu PHP kodu.
  • Tīmekļa serveris, kurš strādā ar PHP. Uz Windows IIS var uzstādīt PHP interpretātoru. Visvienkāršākais variants ir uz darba stacijas uzstādīt XAMPP, kurš sevī ietver Apache HTTP serveris ar PHP interpretatoru un MySQL.
  • Izvēlēties kādu gatavu PHP frameworku, kurā var ātri izveidot gatavu risinājumu
  • Nedrīkst aizmirst par drošību, lai lietotni nevarētu uzlauzt.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]