Pāriet uz saturu

Perpetuum Ritmico

Vikipēdijas lapa
Perpetuum Ritmico
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Žanri crossover
Nodarbošanās sitaminstrumentu ansamblis
Darbības gadi 2014—pašlaik
Dalībnieki
  • Mikus Bāliņš
  • Elvijs Endelis
  • Guntars Freibergs
  • Ernests Mediņš

Perpetuum Ritmico ir profesionāls, pastāvīgi koncertējošs sitaminstrumentu ansamblis no Latvijas, kas aktīvi darbojas kopš 2014. gada. Ansamblis ir uzstājies teju visās Latvijas lielākajās koncertzālēs, kā arī koncertējis Lietuvā, Igaunijā un Vācijā. Perpetuum Ritmico ir sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un kamerorķestri Sinfonietta Rīga. 2017. gadā ansamblis Perpetuum Ritmico tika nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas balvai kategorijā “Gada koncerts”[1]. 2019.gadā iegūta Spēlmaņu nakts nominācija par gada muzikālo partitūru bērnu izrādei “Salātlapiņa”[2], konkursā "JVLMA labākais studentu kameransamblis”[3] kategorijā A — dueti, iegūta 1.vieta.

Visi ansambļa mūziķi Mikus Bāliņš, Elvijs Endelis, Guntars Freibergs un Ernests Mediņš ir koncertējoši sitaminstrumentālisti, kas savu izglītību veidojuši kā Latvijā, tā ārzemēs. Savos priekšnesumos Perpetuum Ritmico izmanto dažādas mūzikas stilistikas iezīmes, sākot no tautas mūzikas un populārās mūzikas ietekmes, līdz pat izteiktam avangardam, tādējādi veidojot savdabīgu crossover izpildījuma stilu.

Koncertprogrammas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1. “Pirmsākums - Genesis[4] ir radītas oriģinālmūzikas performance, kas ir sitamo instrumentu izpildījumā. Koncertprogrammas galvenais uzbūves princips ir nemitīga kustība un attīstība no pašas performances sākuma līdz pat pēdējā akorda izskaņai. Tā satur septiņas nosacītas daļas, (skaņdarbus), kuras nav atdalāmas, bet gan atskaņojamas secīgā kārtībā.

2. „Pasaules ritmi” ir koncertprogramma, kas ietver ritmu, dažādus skaņdarbus un populāru melodiju aranžijas no tādām pasaules daļām kā Dienvidamerika, Ziemeļamerika, Āfrika, Āzija un arī Eiropa.

3.“Hispanico”[5] ir koncertprogramma, kas veidota balstoties uz spāņu un latīņamerikāņu mūzikas un dejas tradīcijām. Unikālas sitaminstrumentu mūzikas aranžijas papildinās tradicionālās dejas krāšņos tērpos. Programmā iekļauti tādu slavenu komponistu darbi kā Arturs Maskats, Paco de Lucia, Žoržs Bizē, Astor Piazzolla u.c. Koncertprogrammas mākslinieciskās idejas autors Ernests Mediņš speciāli šim uzvedumamn padziļināti pētījis spāņu mūzikas ritmiskos zīmējumus, kā rezultātā radītas un programmā iekļautas brīnišķīgas

deju aranžijas sitaminstrumentiem, kā arī jaundarbi.

4.“Svētpavasaris”[6] ir koncertprogramma, kurā Perpetuum Ritmico klausītājam piedāvā doties ceļojumā starp mītisko un garīgo. Koncertprogrammas ideja ir drosmīga — tā apvieno divus pretpolus, divus komponistus, kuru mūzika ir diametrāli pretēja kā tehniskajā realizācijā, tā arī noskaņā. Skaļā, bieži pat agresīvā Igora Stravinska mūzika sastop trauslo, caurspīdīgo Arvo Pērta skanējumu.

5. “Minimālās eksplozijas”[7] koncertprogramma ir veidota, balstoties gan uz šī mūzikas žanra slavenāko komponistu darbiem, iespēja dzirdēt pasaulslavenu komponistu Steve Reich, Julia Wolfe un John Cage darbus, kā arī mūsu latviešu komponistus — Kristu Auznieku, Andri Dzenīti un Jachin Pousson. Ir ideāli piemērota klausītājiem, kas ir gatavi ieklausīties visniansētākajās izpildījuma detaļās un ir motivēti klausīties mūziku ar izteikti tēlainu pieeju.

  1. «Lielā mūzikas balva - Nominanti». www.muzikasbalva.lv. Skatīts: 2019-09-13.
  2. «Spēlmaņu Nakts» (latviešu). Skatīts: 2019-09-13.
  3. JVLMA. «27. konkurss "JVLMA labākais kameransamblis" /12.03.2019./». Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmija (latviešu). Skatīts: 2019-09-26.
  4. Perpetuum Ritmico - Genesis. Atjaunināts: 2019-09-20
  5. Perpetuum Ritmico - Hispanico. Atjaunināts: 2019-09-20
  6. Perpetuum Ritmico - The Rite of Spring. Atjaunināts: 2019-09-20
  7. Perpetuum Ritmico - Minimal Explosions. Atjaunināts: 2019-09-26