RIM-161 Standard missile 3

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
SM-3
Standard missile 3
USS Lake Erie (CG-70) SM-3 start.jpg
SM-3 starts no kreisera USS Lake Erie
Pielietojums antiballistiskā raķete
Raķešu saime Terrier
Raķešu grupa
Valsts ASV
Izgatavotājs Raytheon
Izmēri
Augstums 6,55 m (7,9 m)
Diametrs 0,34 m (0,53 m)
Masa 1300 kg
Pakāpju skaits 4
Celtspēja
Lidojumu kopsavilkums
Statuss ekspluatācijā
Starta vietas
Pirmais lidojums 1999. gada 24. septembrī
Pakāpes

RIM-161 Standard missile 3 jeb SM-3 ir ASV izstrādāta no kuģa palaižama antiballistiskā raķete pretraķešu sistēmā Aegis Ballistic Missile Defense System. Lai gan raķete ir projektēta, lai pārtvertu ballistiskās raķetes, to var izmantot arī zemās Zemes orbītās lidojošu pavadoņu iznīcināšanai. SM-3 ir izmēģinājusi un lieto ASV Jūras kara flote, tā ir arī Japānas Jūras pašaizsardzības spēku bruņojumā.

Uzbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

SM-3 pamatā ir SM-2ER Block IV A raķete, kurai pievienota trešā pakāpe Advanced Solid Axial Starge, ASAS (izgatavotājs — Alliant Techsystems), GPS vadīta inerciālā navigācijas sistēma GAINS un LEAP (Lightweight Exo-Atmosspheric Projectile) kinētiskā kaujas galviņa (t.i., neeksplozīva kaujas galviņa, kurai triecienu nodrošina kinētiskā enerģija).

Pavadoņa USA-193 iznīcināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai iznīcinātu nekontrolējamo pavadoni USA-193, 2008. gada 21. februārī 03:26 UTC SM-3 raķete tika palaista no Ticonderoga klases raķešu kreisera USS Lake Erie, kas atradās Klusajā okeānā, uz rietumiem no Havaju salām. Tā trāpīja pavadonim 247 km augstumā ar ātrumu aptuveni 28 000 km/h, tādējādi novēršot bīstamību, ka kosmiskā aparāta atlūzas varētu nokrist uz zemes un potenciāli radīt piesārņojumu ar toksiskā hidrazīna raķešdegvielu.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]