Radigars

Vikipēdijas lapa
Astoņu vīriešu grupas salonfotogrāfija.
Mākslinieku apvienības Radigars dalībnieki Žanis Sūniņš, Voldemārs Vimba, Jēkabs Alfrēds Strazdiņš, Nikolajs Kūlainis, A.Eihe, Pauls Pāvils Štelmahers, Arnolds Vilkins un Kārlis Augusts Vidiņš 1930. gada janvārī Rīgā.

Radigars bija Rīgā dibināta mākslinieku apvienība.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mākslinieku apvienība Radigars tika dibināta Rīgā 1927. gadā un apvienoja samērā nelielu dalībnieku skaitu, kas par savu mērķi izvirzīja sekošanu Teodora Ūdera mākslas pamatprincipiem: tautas dzīves, rakstura un darba mīlestības tēlošana. Nosacīti apvienības līderi bija Jēkabs Strazdiņš un Nikolajs Kūlainis. Apvienībā ilgāku vai īsāku laika posmu darbojās: Voldemārs Vimba, Žanis Ventaskrasts, Kārlis Padegs, Žanis Sūniņš u.c.

Apvienība bija diezgan kareivīgi noskaņota pret pastāvošajām mākslas institūcijām uzskatot tās par netaisnīgām un priviliģētām. Vēlējās tuvināt mākslu tautai. Iegājusi vēsturē ar pirmās brīvdabas izstādes (Zem Liepām) organizēšanu 1934. gadā Vērmanes dārzā Rīgā. Tajā galvenokārt tika izstādīti Kārļa Padega un Valda Kalnrozes darbi. Tolaik šī neierastā parādība tika uztverta ļoti pretrunīgi un kopumā šokējā Latvijas mākslas publiku.