Regina Kazarjana

Vikipēdijas lapa
Regina Kazarjana
Ռեգինա Ղազարյան
Piemiņas plāksne pie mājas, kura no 1961. līdz 1999. gadam dzīvoja Regina Kazarjana
Piemiņas plāksne pie mājas, kura no 1961. līdz 1999. gadam dzīvoja Regina Kazarjana
Personīgā informācija
Dzimusi 1915. gada 17. aprīlī
Valsts karogs: Krievijas Impērija Erevāna, Krievijas impērija (tagad Karogs: Armēnija Armēnija)
Mirusi 1999. gada 6. novembrī (84 gadi)
Valsts karogs: Armēnija Erevāna, Armēnija
Nodarbošanās gleznotāja

Regina Kazarjana (armēņu: Ռեգինա Ղազարյան; dzimusi 1915. gada 17. aprīlī, mirusi 1999. gada 6. novembrī) bija armēņu gleznotāja un 1937. gadā represētā armēņu dzejnieka Jegiše Čarenca rokrakstu glābēja.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Regina Kazarjana ir dzimusi 1915.gadā Erevānā. Viņas tēvs bija armēņu genocīdu pārdzīvojušais no Vanas, māte dižciltīga sieviete no Erevānas (Horasanjana).[1] Kazarjana satika dzejnieku Jegiše Čarencu 1930. gadā. Piecpadsmit gadu veco bāreni Kazarjanu "Čarencs bija kaut kādā veidā adoptējis kā intīmu draugu un viņa vientulības stundu liecinieku".[2]

1937. gadā no cietuma kameras Čarencs bija slepeni informējis savu sievu Izabellu, ka viņai visi viņa raksti jāuztic tikai ģimenes draugam, gleznotājai Reginai Kazarjanai, un viņa tos izglābs no iznīcināšanas.[3] Pēc Čarenca nāves Regīna Kazarjanai paslēpa un saglabāja dārzā daudzus no viņa rokrakstiem (kopā 7000 rindas,[4] ieskaitot "Requiem to Komitas", "Bez nosaukuma", "Rudens dziesmas" un "Navzike"), un 1950. gados tos nodeva Čarenca literatūras un mākslas muzejam. Kā militārā pilote viņa piedalījās Otrajā pasaules karā.[5] Viņa pabeidza Erevānas Tēlotājmākslas institūtu 1951. gadā.

Kazarjanas gleznas ir izstādītas dažādos Armēnijas muzejos, tostarp Armēnijas Nacionālajā galerijā. Viņa bija Armēnijas Gleznotāju savienības locekle.

Apbalvojumi un pagodinājumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Erevānas Goda pilsone[6]
  • Armēnijas Nopelniem bagātā gleznotāja

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]