Roberts Mugabe

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Roberts Mugabe
Robert Mugabe
Mugabecloseup2008.jpg
2. Zimbabves prezidents
Amatā
1987. gads — pašlaik
Priekštecis Kanaāns Banana

Dzimšanas dati 1924. gada 21. februārī (93 gadi)
Valsts karogs: Dienvidrodēzija Solsberija, Dienvidrodēzija
Politiskā partija ZANU-PF
Paraksts Signature of Robert Mugabe traced.svg

Roberts Gabriels Mugabe (Robert Gabriel Mugabe) ir Zimbabves politiķis, esošais Zimbabves prezidents un pirmais neatkarīgās Zimbabves premjerministrs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1924. gada 21. februārī netālu no Harares (toreiz Solsberija), Zimbabvē (toreiz Dienvidrodēzija). Viņš guva katolisku audzināšanu, mācoties jezuītu skolās. Mugabe studēja dažādās Āfrikas universitātēs, kur iepazinās ar vairākiem nākamajiem Āfrikas antikoloniālisma kustības līderiem — Džūljusu Njereri, nākamo Tanzānijas prezidentu, Robertu Sabukvi, Panāfrikas kongresa dibinātāju, Kenetu Kaundi, nākamo Zambijas prezidentu. Pēc mācībām Mugabe strādāja par pasniedzēju Akrā.

1960. gadā kā pārliecināts marksists Mugabe atgriezās Dienvidrodēzijā un bija viens no ZAPU dibinātājiem. Tā kā ZAPU cīnījās pret balto mazākuma varu Rodēzijā, Aiena Smita valdība to 1962. gadā aizliedza. Kad vēlāk tajā pašā gadā ZAPU sašķēlās divās organizācijās pēc etniskās piederības (ZAPU — matabelu kustība, un ZANU — šonu kustība), Mugabe pieslējās ZANU. 1980. gada vēlēšanas Rodēzijā Mugabe sagaidīja kā ZANU līderis. Pēc ZANU uzvaras šajās vēlēšanās, Mugabe kļuva par Zimbabves pirmo premjerministru. Drīz pēc tam izraisījās zemas intensitātes pilsoņu karš starp abām atbrīvošanās kustībām, saukts par Gukurahundi. Tas beidzās 1988. gadā ar vienotas partijas — ZANU-PF nodibināšanu, kas ir valdošā partija Zimbabvē arī pašlaik. 1987. gadā premjerministra amats tika likvidēts un Mugabe kļuva par prezidentu. Viņš tika atkārtoti ievēlēts arī 1990., 1996. un visai pretrunīgi arī 2002. gadā.

Apsūdzības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viens no vispretrunīgākajiem Mugabes veiktajiem pasākumiem Zimbabvē ir 2000. gadā realizētā zemes reforma, kas likvidēja daudzus balto zemes īpašumus bez kompensāciju izmaksām un saistījās ar tiešām represijām pret baltajiem fermeriem. Tas saasināja attiecības ar Lielbritāniju, kas galu galā noveda pie Zimbabves izstāšanās no Nāciju sadraudzības 2003.gada 8.decembrī. Mugabes režīms tiek apsūdzēts cilvēktiesību pārkāpumos attiecībā pret politisko opozīciju, baltajiem fermeriem, matabelu minoritāti un homoseksuāļiem. Starptautiskie novērotāji liecina, ka 2002.gada vēlēšanas nebija demokrātiskas un godīgas.