Samuils Gurevičs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Samuils Gurevičs
Personīgā informācija
Dzimis 1882. gadā
Valsts karogs: Latvija Ludza, Latvija
Miris 1941. gadā
Valsts karogs: Latvija Daugavpils, Latvija
Tautība latvietis

Samuils Gurevičs (1882—1941) bija Ludzā dzimis ebreju ārsts, kas atstāja lielu ieguldījumu cīņā pret tuberkulozi, specializējās plaušu slimību ārstēšanā. Vienlaicīgi viņš arī bija Ludzas ģimnāzijas ārsts.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piedzima 1882. gadā bijušajā Ludzas apriņķī, slavena advokāta Solomona Gureviča ģimenē, ieguva augstāko medicīnisko izglītību Tērbatas (Tartu) universitātē, stažējās Austrijā, no kurienes atveda rentgena aparātu — pirmo Ludzas apkaimē.

Bija brīvi praktizējošs ārsts. 1929. gadā ierīkoja privātu slimnīcu. Savā slimnīcā, kurā bija 20 gultas, Samuils Gurevičs iekārtoja rentgena kabinetu, kā arī analīžu laboratoriju (pirmo reizi dokumentos šī slimnīca minēta 1930. gadā).

Kad sākās karš, viņa ģimene neevakuējās. S. Gurevičs uzskatīja, ka vācieši viņu, augsti kvalificētu speciālistu, neaiztiks, taču viņš kļūdījās. Kļūdījās arī citas ebreju ģimenes, kuras palika okupētajā teritorijā un cerēja uz okupantu varas pretimnākšanu. Ienākot Ludzā, fašisti ierīkoja geto , sadzina tur visus vietējos ebrejus. Augusta beigās viņus visus nošāva netālu no Ludzas: daļu — Poguļankas silā, daļu — Garbaros. Atkāpjoties no Ludzas, fašisti uzspridzināja apriņķa slimnīcas un ģimnāzijas ēkas, kā arī nodedzināja ārsta Gureviča slimnīcu līdz pamatiem. Vecākie ludzānieši apstiprina,[nepieciešama atsauce] ka okupanti viņam tiešām kādu laiku ļāvuši strādāt un nošāvuši Daugavpils geto tikai neilgi pirms atkāpšanās. Tieši kad un kur, nav zināms, nav pat viņa kapa.

Avoti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Materiāli no Ludzas Novadpētniecības muzeja fondiem.