Skūpsts

Skūpsts ir darbība, kuras laikā viena cilvēka lūpas saskaras ar cita cilvēka lūpām vai ķermeni. Skūpsta nozīme dažādās kultūrās ir atšķirīga. Skūpsts var izteikt mīlestību, pieķeršanos, cieņu, apsveikumu, draudzību, veiksmes vēlējumu. Skūpsts ir kļuvis par ikdienišķu parādību ļoti daudzu tautu kultūrās.
Kristofers Neirops savā grāmatā "Skūpsts un vēsture" (angļu: The Kiss and its History, izdota 1901. gadā) apraksta 5 galvenos skūpsta veidus: mīlas, pieķeršanās, miera, cieņas un draudzības skūpstus. Taču tajā pašā laikā viņš atzina, ka šīs skūpsta kategorijas bija nedaudz izdomātas un to, ka dažādām kultūrām ir vairāk skūpstu veidu. Piemēram, francūžiem ir 20, taču vāciešiem ir 30 skūpstu veidi.
Skūpstīšanās, iespējams, attīstījās no seno cilvēku ieraduma barot mazuļus "muti-mutē", tādējādi radot dziļu emocionālu saikni.[1] Alternatīva teorija ir, ka skūpsti attīstījās kā veids, kā partneri pārbaudīja viens otra veselību un hormonu saderību (bioloģisko pievilcību).[2] Pētījumi rāda, ka sievietēm skūpstīšanās palīdz novērtēt partnera ģenētisko piemērotību, jo caur skūpstu iespējams "sajust" partnera imūnsistēmas stāvokli.[3]
Ietekme uz veselību
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Skūpsti stimulē tādu hormonu kā oksitocīna (laimes hormons) un endorfīnu izdalīšanos, kas palīdz mazināt stresu un uzlabot garastāvokli. Tiek samazināts arī stresa hormonu, piemēram, kortizola, līmenis.[4] Regulāra skūpstīšanās var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni un uzlabot sirds veselību.[5]
Skūpsti apmaina baktērijas un mikroorganismus starp partneriem, kas var stimulēt imūnsistēmu, palīdzot organismam cīnīties pret infekcijām. Tiek uzskatīts, ka tas ir dabīgs veids, kā “trenēt” ķermeni.
Vidējs skūpsts sadedzina aptuveni 2-3 kalorijas minūtē, bet kaislīgs skūpsts var sadedzināt līdz pat 26 kalorijām minūtē.[6]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ «The Science of Kissing Summary of Key Ideas and Review | Sheril Kirshenbaum». Blinkist (angļu). Skatīts: 2025-01-28.
- ↑ Mirage News. «Why Humans Kiss: The Science Behind Kissing». Mirage News (en-AU). Skatīts: 2025-01-28.
- ↑ «Kissing helps us find the right partner – and keep them | University of Oxford». www.ox.ac.uk. Skatīts: 2025-01-28.
- ↑ «16 Reasons to Kiss». Healthline (angļu). 2018-07-10. Skatīts: 2025-01-28.
- ↑ Valerie Reiss,upwave.com. «8 health benefits of kissing». CNN (angļu), 2014-01-14. Skatīts: 2025-01-28.
- ↑ «How Many Calories Does Kissing Burn? Numbers, Activities, and More». Healthline (angļu). 2019-08-23. Skatīts: 2025-01-28.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Skūpsts.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Katoļu enciklopēdijas raksts (angliski)
- Put your sweet lips...[novecojusi saite] (Skūpsta vēsture), Kīts Tomass, The Times, 2005. gada 11. jūnijs
![]() | Šis ar sabiedrību saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|