Pāriet uz saturu

Sorbu institūts

Vikipēdijas lapa
Sorbu institūts
Valsts Karogs: Vācija Vācija
Dibināts 1992. gads
Atrašanās vieta Baucene
Mājaslapa serbski-institut.de

Sorbu institūts (augšsorbu: Serbski institut, lejassorbu: Serbski institut, vācu: Sorbisches Institut) ir Vācijas zinātniskā iestāde, kas pēta sorbu valodas, kultūru un vēsturi Augšlužicā un Lejaslužicā. Institūts vāc un arhivē nepieciešamos materiālus, tie arī ir pieejami sabiedrībai.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1951. gada 1. maijā Pavola Novotnija (Pawoł Nowotny) vadībā Baucenē tika dibināts Sorbu tautas pētījumu institūts (augšsorbu: Institut za serbski ludospyt). 1952. gada 1. augustā tas tika iekļauts Vācu Zinātņu akadēmijā Berlīnē (no 1972. gada VDR Zinātņu akadēmija).

1992. gadā uz Sorbu tautas pētījumu institūta bāzes tika izveidots Sorbu institūts.

Institūts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sorbu institūta galvenā mītne atrodas Baucenē (Saksijā), viena darba vieta Kotbusā (Brandenburgā). Pētniekiem ir 15 amata vietas, bet zinātniski tehniskajiem un administratīvajiem darbiniekiem — 11 amati. Institūta darbinieki veic mācību darbu universitātēs un citās izglītības iestādēs Vācijā un ārvalstīs, pie kam galvenā uzmanība tiek pievērsta sadarbībai ar Leipcigas Universitātes Sorbistikas institūtu.

Institūts kopš 1952. gada izdod zinātnisko žurnālu Lětopis, kas iznāk reizi pusgadā. izdevniecība Domowina publicē rakstu krājumus Schriften des Sorbischen Instituts / Spisy Serbskeho instituta (līdz 2019. gadam bija iznākuši 67 sējumi).[1] Baucenes mājvietā atrodas arī Sorbu centrālā bibliotēka (Serbska centralna biblioteka) un Sorbu kultūras arhīvs (Serbski kulturny archiw).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]