Pāriet uz saturu

Timoras jūra

Vikipēdijas lapa
Timoras jūra
Timoras jūra (Indijas okeāns)
Timoras jūra
Timoras jūra
Koordinātas 10°S 127°E / 10°S 127°E / -10; 127Koordinātas: 10°S 127°E / 10°S 127°E / -10; 127
Okeāns Indijas okeāns
Platība 610 000 km2
Garums 480 km
Vid. dziļums 406 m
Maks. dziļums 3310 m
Valstis un teritorijas Karogs: Austrālija Austrālija
Karogs: Austrumtimora Austrumtimora
Karogs: Indonēzija Indonēzija
Lielākās pilsētas Dārvina
Timoras jūra Vikikrātuvē

Timoras jūra (indonēziešu: Laut Timor — ‘Austrumu jūra’, angļu: Timor Sea, tetunu: Tasi Mane) ir malas jūra Indijas okeāna austrumu daļā starp Austrāliju un Āzijai piederošajām Mazajām Zunda salām.

Lielākais dziļums atrodas ziemeļu daļā (Timoras dziļvaga), pie Indonēzijas salām — šeit jūra sasniedz 3 310 m dziļumu. Pārējā jūras daļa ir daudz seklāka, liela daļa ir seklāka par 200 m. Dienvidu daļa atrodas uz Sahulas šelfa, kas ir daļa no Austrālijas kontinentālā šelfa. Timoru jūrā veidojas tropiskās vētras un tropiskie cikloni. Ūdens sāļums — 34-35‰.

Uzskata, ka Austrāliju pirmie cilvēki sasniedza tieši pāri Timoras jūrai.

Ziemeļos atrodas Timora, Baratdajas salas, Bandas jūra. Ziemeļaustrumos — Tanimbaras salas. Austrumos — Arafuru jūra, kas tehniski jau ir daļa no Klusā okeāna. Dienvidos — Austrālija, kur jūra veido Žozefa Bonaparta līci. Dienvidaustrumos — Austrālijai piederošā Melvila sala un Van Dīmena līcis. Rietumos — Indijas okeāns, Ašmora un Kartjē salas, ziemeļrietumos saskaras ar Savu jūru.

"Timoras sprauga"

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zem Timoras jūras atrodas nozīmīgi naftas un dabasgāzes krājumi. Lielā Saullēkta naftas lauks (Greater Sun Rise Area) ir viens no lielākajiem Āzijas un Klusā okeāna reģionā un varētu dot Austrumtimorai ap 4 miljardus dolāru ienākumu.

Austrālija un Austrumtimora ilgstoši nevarēja vienoties par to, kurai valstij piederēs jūras gultne, kas pazīstama ar nosaukumu "Timoras sprauga" (angļu: Timor Gap). Austrumtimora velk jūras robežu pa viduslīniju starp abām valstīm, toties Austrālija — pa kontinentālā šelfa ārējo malu. Starptautiskā jūras tiesību likumdošana paredz, ka jūras robeža šādā gadījumā ir jāvelk pa viduslīniju, savukārt Austrālija pirms šīs normas spēkā stāšanās (1994) vienojās ar agrāko Austrumtimoras okupantu — Indonēziju — ka tai pieder viss kontinentālais šelfs. Šī iemesla dēļ Austrālija arī centās kavēt Austrumtimoras neatkarības atzīšanu.

2006. gada 12. janvārī abas valstis vienojās sadalīt atradnes krājumus uz pusēm.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]