Pāriet uz saturu

Trilobātas

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Trilobatus)
Trilobātas
Trilobatus Spezzaferri et al., 2015
Trilobātas Tr. sacculifer un Tr. trilobus
Klasifikācija
ValstsRizārijas (Rhizaria)
TipsForaminīferas (Foraminifera)
KlaseGlobotalamejas (Globothalamea)
KārtaRotaliīdas (Rotaliida)
VirsdzimtaGlobigerinoidejas (Globigerinoidea)
DzimtaGlobigerinīdes (Globigerinidae)
ApakšdzimtaGlobigerinīnes (Globigerininae)
ĢintsTrilobātas (Trilobatus)

Trilobātas (Trilobatus) ir foraminīferu ģints rotaliīdu kārtā un globigerinīžu dzimtā. Ģinti 2015. gadā izveidoja speciālistu grupa (Silvija Speccaferri, Mihals Kucera, Pauls Pīrsons, Bridžita Veida, Saša Rappo, Kristofers Pūls, Rafaels Morards, Klaudio Stalders) no Šveices, Vācijas un Apvienotās Karalistes. Ģints tipiskā suga ir Trilobatus trilobus (Reuss, 1850). Ģeohronoloģiski trilobātas ir zināmas no eocēna līdz mūsdienām.

Čaula ir nedaudz trohospirāliska, involūta un agrīnajos vijumos kompakta. Vēlāk tā kļūst no viegli evolūtas līdz evolūtai. Pēc formas čaula ir no ovālas līdz trīsstūrveidīgai vai taisnstūrveidīgai, vai pat viegli daivainai. Čaulas malas ir noapaļotas un pēdējā vijumā tai ir trīs līdz četras ieapaļas kameras, kas ar katru jaunu kameru strauji palielinās izmēros. Pēdējā kamera var kļūt aptveroša un iekļaut sevī pusi no čaulas vai arī izveidot neregulāru un saplacinātu formu. Šuves ir iespietas, taisnas vai viegli izliektas no abām pusēm. Umbiliks bieži ir šaurs un nosegts. Primārā atvere ir umbilikāli ekstraumbilikālas izstieptas spraugas veidā, kas daudzām sugām tiecas uz malu. Papildus atveres čaulas spirāliskajā pusē ir neregulāras spraugas vai zemas arkas veidā, kas izvietotas spirālisko un radiālo šuvju kruspunktos. Sieniņu virsma ir poraina, adataina un maisveidīga.[1]

Trilobātu ģintī ir iekļautas šādas sugas[2]:

  • ģints: Trilobatus Spezzaferri, Kucera, Pearson, Wade, Rappo, Poole, Morard & Stalder, 2015

(†) — izmirušu organismu grupa.

  1. Spezzaferri, S.; Kucera, M.; Pearson, P. N.; Wade, B. S.; Rappo, S.; Poole, C. R.; Morard, R.; Stalder, C. (2015). Fossil and Genetic Evidence for the Polyphyletic Nature of the Planktonic Foraminifera "Globigerinoides", and Description of the New Genus Trilobatus. PLOS ONE. 10(5), 14-15. lpp.
  2. World Foraminifera Database