Turkanas ezers

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ezeru Āfrikā. Par par ezeru Džūkstes pagastā skatīt rakstu Kundziņu ezers.
Turkanas ezers
Atrodas Karogs: Kenija Kenija
Karogs: Etiopija Etiopija
Koordinātas 3°3′N 36°1′E / 3.050°N 36.017°E / 3.050; 36.017Koordinātas: 3°3′N 36°1′E / 3.050°N 36.017°E / 3.050; 36.017
Platība 6 405 km2
Vidējais dziļums 30,2 m
Lielākais dziļums 109 m
Tilpums 203,6 km3
Augstums v.j.l. 360,4 m
Sateces baseins 130 860 km2
Apdz. vietas krastos Lojangalani
Turkanas ezers (Kenija)
Turkanas ezers
Turkanas ezers
Turkanas ezers (Etiopija)
Turkanas ezers
Turkanas ezers
Turkanas ezers Vikikrātuvē

Turkanas ezers (angļu: Lake Turkana), agrāk saukts arī Rūdolfa ezers, ir liels sālsezers Kenijā, pati ziemeļu daļa atrodas Etiopijā. Ezers sakrīt ar lielā Austrumāfrikas lūzuma zonu, atrodas tuksneša zonā. Pasaulē lielākais pastāvīgais ezers tuksneša zonā, spēj saglabāties sava salīdzinoši lielā dziļuma dēļ. Pasaulē lielākais ezers ar sārmainu ūdeni. Ezerā un tā tuvumā var būt spēcīgas vētras, jo ezers iesilst un atdziest lēnāk nekā apkārtējā zeme. Turkanas ezera apkaime joprojām ir maz pārveidota, to reti apmeklē eiropieši. Vietējie iedzīvotāji pārsvarā pieder gabra, rendille un turkana ciltīm.

Turkanas ezers

Ezerā ietek trīs upes — Kerio, Omo un Terkvela. Ezeram nav iztekas, ūdens iztvaiko. Laikaposmā no 1975. gada līdz 1993. gadam ezera līmenis ir krities par 10 metriem.

Sākotnēji, 1888. gadā ezers tika nosaukts par Rūdolfa ezeru par godu Austrijas kroņprincim. 1975. gadā ezers tika pārdēvēts par Turkanas ezeru.

Ezerā dzīvo Nīlas asaris un citu sugu zivis. Agrāk ezerā dzīvoja Āfrikā lielākā krokodilu populācija. 14 000 krokodilu dzīvoja Centrālajā salā. Lielais ūdens daudzums tuksnešainā apvidū padara Turkanas ezeru par nozīmīgu migrējošo putnu atpūtas un barošanās vietu. Apkaimē dzīvo lauvas, gepardi, žirafes un daudzas citas zīdītāju sugas. Ezera apkaimē vairs nav sastopami ziloņi un degunradži. Turkanas ezera nacionālie parki (Sibiloi nacionālais parks, Centrālās salas nacionālais parks, Dienvidu salas nacionālais parks) ir UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā iekļauta vieta.

Antropoloģiski atklājumi ezera apkaimē[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirms diviem - trim miljoniem gadu ezers bija lielāks un apkaime - auglīgāka. Šeit dzīvoja pirmie hominīdi. Ezera apkaimē Ričards Līkijs veicis daudzus pasaules zinātnei ļoti nozīmīgus antropoloģiskus izrakumus. Ezera apkaimē atrasts arī jaunas cilvēku ģints sugas galvaskauss, suga nosaukta ezera vārdā Homo rudolfensis. 1984. gadā šeit tika atklāts Turkanas zēns - praktiski pilns Homo erectus skelets. Šeit atklāts arī 3,5 miljonus gadu vecs galvaskauss, kas pieder jaunatklātai sugai Kenyanthropus platyops.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]