Pāriet uz saturu

Uzņēmējs

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Uzņēmēja)

Uzņēmējs (angļu: businessperson, arī entrepreneur) plašā nozīmē ir fiziska persona, komersants, kam pieder un kas vada uzņēmumu, parasti ar mērķi gūt peļņu. Uzņēmējs ir atvasinājums no vārda "uzņemties", tas ir — uzņemties iniciatīvu, atbildību un risku par kādu saimniecisku pasākumu[1].

Latvijā jēdziens "uzņēmējs" juridiski bija noformulēts 1990. gadā pieņemtajā likumā "Par uzņēmējdarbību" [2][3]. Taču līdz ar Komerclikuma pieņemšanu šis likums savu spēku zaudēja. Komerclikumā jēdziens "uzņēmējs" tika aizstāts ar jēdzienu "komersants".

Sociālais uzņēmējs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sociālais uzņēmējs var izveidot un vadīt gan peļņas, gan bezpeļņas organizācijas, taču to pastāvēšanu nosaka konkrētas sociālās misijas izpilde. Lai panāktu nepieciešamās sociālās pārmaiņas, indivīdam ir jābūt iniciatīvai un gribai aizstāvēt citu intereses.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Haidar, J.I., 2012. "Impact of Business Regulatory Reforms on Economic Growth," Journal of the Japanese and International Economies, Elsevier, vol. 26(3), pages 285–307, September
  2. [1] Likums Par uzņēmējdarbību
  3. Likumā "Par uzņēmējdarbību" jēdziens "uzņēmējs" tika definēts kā "...fiziska vai juridiska persona vai vairāku šādu personu apvienība, kas norobežo daļu sava īpašuma uzņēmējdarbības veikšanai, pārzina uzņēmumu un tā mantu, bet likumā noteiktajos gadījumos uzņemas par to materiālo atbildību un ir prasītājs un atbildētājs tiesā, arbitrāžā un šķīrējtiesā