Vāni

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Vāns Freirs ar mežakuili, dzīvnieku, kas asociējas ar vāniem.

Vāni (sennorvēģu: vanir) ir viena no divām dievu grupām skandināvu mitoloģijā (galvenā dievu grupa ir āsi). Vāni pamatā ir auglības, jūras un pārticības dievi. Pie vāniem pieder jūras dievs un vānu dievu tēvs Njords, auglības dievs Freirs un mīlas un seksualitātes dieviete Freija, kas vēlāk kļūst par āsu dieviem (pēc abu dievu grupu kara miera uzturēšanai āsi un vāni apmainās ar gūstekņiem — pie vāniem dodas mitināties Odina brālis Hēnirs). Iespējams, arī Skadi, Gerdai un Odam ir vānu izcelsme. Vāni mitinās Vānaheimā. Atšķirībā no āsiem starp vāniem pieļaujams ir incests, un viņus saista ar maģijas lietojumu (maģiju āsiem iemācījusi Freija).

Tiek uzskatīts, ka vāni ir senākas dievības par āsiem (nav skaidrības, vai abas dievu grupas pastāvējušas pilnībā paralēli vai arī āsu kults laika gaitā izspiedis vānu kultu). Vānu kults bija spēcīgāks vietās, kur plašāk izplatīta bija zvejniecība.

Snorres Stulusona Edā vāni dažkārt identificēti ar alfiem (Alfar), iespējams, tādēļ, ka gan vānus, gan alfus saista ar auglību (alfi ir zemākas pakāpes auglības dievības).

Vānu uzskaitījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iespējams, ar vāniem saistīts arī Heimdals.