Pāriet uz saturu

Valkas Sporta biedrība

Vikipēdijas lapa

Valkas Sporta biedrība (V.S.B.) bija 1922. gada vasarā Valkā dibināta biedrība,[1] kura savu darbību veica visā Latvijā. Biedrības valde atradās Valkā, Rīgas ielā 41.

V.S.B. mērķis bija veicināt savu biedru un pārējo Latvijas iedzīvotāju fizisko un garīgo attīstību. Citi mērķi bija

  • ar savu garu, ar savu paraugu un darbu veicināt latviešu tautas atdzimšanu, augšanu un spēku briedumu,
  • sekmēt nacionālās Latvijas un latviskās kultūras tapšanu.

Valkas Sporta biedrība vairākkārt organizēja sporta propagandas pasākumus. Viens no tiem bija 1924. gadā rīkotie sporta svētki, kuros piedalījās ne tikai vietējie, bet arī sportisti no Rīgas. Šajos svētkos aktīvi piedalījās arī vietējā vidusskola un Kara Apriņķa Pārvalde. Tā paša gada ziemā sāka ierīkot slidotavu, 1926. gadā biedrībai piešķīra zemi sporta laukuma ierīkošanai. Tā kā viena no V.S.B. sekcijām bija tūrisms, tad 1933. gadā Valkas Sporta biedrības valde ar Zemkopības ministrijas Mežu departamentu uz 24 gadiem noslēdza nomas līgumu par 1,03 ha liela zemes gabala nomu Gaujas krastā pie Zīles. Uz šīs zemes, kurai tika dots nosaukums „Gaujas kalns”, tika uzcelta tūristu mītne.

Viens no pēdējiem Valkas Sporta biedrības rīkotajiem pasākumiem notika 1937. gadā. Tas bija biedrības 15 darbības gadu atceres pasākums ar sportistu parādi, vieglatlētikas sacensībām un apbalvošanu. Pasākumā tika veikts darbības pārskats un rādīti Latvijas vingrotāju biedrības rīku vingrojumu priekšnesumi. Svētku noskaņai varēja dabūt mielastu un izpriecāties svētku ballē.

V.S.B. kopumā darbojās 10 sekcijas: futbola, šaha, tenisa, velosekcija jeb riteņbraukšanas, ziemas sporta jeb slēpošanas, vieglatlētikas, sporta spēļu, tūrisma, zvejnieku — makšķernieku sporta un galda tenisa. Gandrīz visu biedrības pastāvēšanas laiku - no 1924. gada līdz 1938. gada 14. decembrim, kad V.S.B. tika apvienota ar Alūksnes sporta biedrību biedrībā "7. Valkas aizsargu sporta klubs", tās priekšnieks bija Bernhards Zutis, kas pēc profesijas agrāk bija tirgotājs.