Gauja

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par upi. Par citām jēdziena Gauja nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Gauja
Nosaukums citas valsts teritorijā:
Valsts karogs: Igaunija  Koiva igauņu: Koiva jõgi
Gauja pie Ērgļu (Ērģeļu) klintīm
Gauja pie Ērgļu (Ērģeļu) klintīm
Fluss-lv-Gauja.png
Izteka pie Elkas kalna
57°04′57″N 25°36′17″E / 57.08250°N 25.60472°E / 57.08250; 25.60472
Nosaukums augštecē Ežupīte, Ārnīte, Miegupīte
Ieteka Rīgas līcis
57°09′30″N 24°15′48″E / 57.15833°N 24.26333°E / 57.15833; 24.26333Koordinātas: 57°09′30″N 24°15′48″E / 57.15833°N 24.26333°E / 57.15833; 24.26333
Baseina valstis Karogs: Latvija Latvija
Karogs: Igaunija Igaunija
Garums 452 km
Kritums 234 m  
Gada notece 2,24 km³ 
Baseina platība 9800 km² 
Galvenās pietekas Tirza, Mustjegi, Brasla, Amata
Gauja Vikikrātuvē
Gauja sateces baseins

Gauja (igauņu: Koiva jõgi) ir Latvijas garākā upe, vidustecē robežupe ar Igauniju. Garums — 452 km, kritums — 234 m. Gauja sākas Vidzemes augstienē, Skujenes pagastā pie Elkas kalna, ietek Baltijas jūras Rīgas līcī pie Carnikavas.

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augusts Bīlenšteins pirmais izteica domu, ka Gaujas latviskais vārds cēlies līvu valodas keùv vai igauņu: kõiv, kas nozīmē "bērzs", t.i. "Bērzu upe". Vikingi, vēlāk arī vācieši Gauju pārdēvēja par Aa, kas nozīmē – "ūdens, upe". Lai atšķirtu no Lielupes, vācu valodā iegājās nosaukums Livländische Aa (Vidzemes upe).

Izteka un augštece[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrāk uzskatīja, ka Gauja sākas no Alauksta ezera, bet, tā kā senā izteka Gaujiņa Alauksta ūdens līmeņa pazemināšanas dēļ ir aizaugusi, tad par Gaujas sākumu mūsdienās uzskata Ežupīti jeb Ārnīti, kas sākas Elkas kalna pakājē Amatas novada Skujenes pagastā, netālu no Māļiem. Pēc iztecēšanas cauri Zobola ezeram tā tiek saukta arī par Mierupīti. Nosusinātā Laidza ezera vietā Mierupīte satek ar Gaujiņu, šī vieta arī dažkārt tiek uzskatīta par Gaujas sākumu; no šīs vietas Gauja tek ar šādu nosaukumu. Tālāk tā tek caur Lodes-Taurenes ezervirkni un uzņem tos ūdeņus, kā arī ūdeņus no pirmās lielākās pietekas Pīslas.

Vidustece un lejtece[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gauja plašā lokā apliec Vidzemes augstieni. Pie Cēsīm, Līgatnes un Siguldas Gauja tek iespaidīgā senlejā, šeit tās krastos ir krāšņi smilšakmens atsegumi ar alām. Lejtecē Gaujas gultne ir smilšaina, raksturīgas sēres, strauji līkumi un nobrukuši krasti.

Kreisā krasta pietekas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Labā krasta pietekas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gaujas grīvas putni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gaujas grīva ir putnu vērošanai piemērota vieta. Šeit sastopami šādu sugu putni:

  • Rudens mēnešos: mazais gulbis, ziemeļu gulbis, sējas zoss, baltpieres zoss, meža zoss, baltvēderis, prīkšķe, garknābja gaura, lielā gaura, jūras ērglis, purva piekūns, mazais ķīris, reņģu kaija, trīspirkstu kaija (1994.), upes zīriņš, lielais alks, meža balodis, akmeņčakstīte, sila strazds, bārdzīlīte, ziemas žubīte, sniedze.

Bridējputni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • vasaras mēnešos: jūras žagata, upes tārtiņš, smilšu tārtiņš, jūras ķīvīte, ķīvīte, trulītis, Temminka šņibītis, līkšņibītis, parastais šņibītis, gugatnis, mērkaziņa, pļavu tilbīte, meža tilbīte, upes tilbīte, akmeņtārtiņš.
  • rudens mēnešos: upes tārtiņš, smilšu tārtiņš, dzeltenais tārtiņš, jūras ķīvīte, ķīvīte, gaišais šņibītis, Temminka šņibītis, parastais šņibītis, gugatnis, sloka, pļavu tilbīte, lielā tilbīte, terekija (1999.), upes tilbīte[1].

Dienvidamerikas Gauja[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Venecuēlas latvietis Aleksandrs Laime par Gauju nosauca Kerepas upi, kas izveidojas no pasaulē augstākā Anhela (Eindžela) ūdenskrituma. Viņš bija pirmais Eiropas izcelsmes cilvēks, kurš sasniedza šo ūdenskritumu.[2]

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]


Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Sezonas un putni.». Latvijas Putnu fonda valdes priekšsēdētājs Kaspars Funts. Skatīts: 2014. gada 16. decembrī.
  2. Kontrastu paradīze bez izpušķojumiem "Kurzemes Vārds"

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]