Vikipēdija:Vikipēdijas palīdzības sadaļas sakārtošanas iniciatīva/Lapas/Veidnes

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Apstrādātais/avoti[labot pirmkodu]

Teksts[labot pirmkodu]

Veidne ir Vikipēdijas lapa, kas ir speciāli veidota, lai ievietotu to citā Vikipēdijas lapā. Veidnēs parasti tiek ietverta informācija, kuru ir nepieciešams izvietot vairākos Vikipēdijas rakstos vai lapās. Tās parasti tiek izmantotas tekstveidu ziņojumiem, standarta brīdinājumiem vai paziņojumiem, infokastēm, navigācijas veidnēm un līdzīgiem mērķiem.

Veidne ļauj Vikipēdijas dalībniekiem standartizēt nepieciešamo informāciju šablonā, izvietošanai vairākos rakstos. Piemēram, izveidojot veidni, kura satur kādu informāciju un/vai sarežģītu kodu, to nevajadzēs atkārtot katrā rakstā, bet pietiek izveidot veidni (speciālu Vikipēdijas lapu) un ievietot tās saiti, īpašā formā, visos vajadzīgajos rakstos. Tādējādi, ja būs kādas izmaiņas vai uzlabojumi, tad tos vajadzēs veikt tikai vienā veidnē un atkārtoti saglabājot to, informācija automātiski tiks atjaunota visos rakstos, kuros būs izvietota šī veidne.

Infokaste ir veidnes veids, kas bieži tiek izmantota rakstos (lapas augšējā labajā stūrī), lai iekļautu tajā pašu svarīgāko informāciju par tēmu, pēc iespējas īsā un kodolīgā formā.

Veidnes[labot pirmkodu]

Veidne ir šablons, kas vienādi parādīsies visās lapās, kurās ir ievietota saite uz to. Piemēram, viss teksts, kas ir veidnē Veidne:Palīdzība, ir redzams visās lapās, kurās ir ievietots tags {{Palīdzība}}. Jau gatavās veidnes vari atrast kategorijā Vikipēdijas veidnes (šeit paradās tikai lapas, kurās ir norāde uz attiecīgo kategoriju) Special:allpages pie lapas veids izvēloties "veidne" (šis saraksts atjaunojas automātiski, bet nav tik uzskatāms). Lai rakstā ievietotu veidni, tās nosaukumu ieliek divās figūriekavās {{veidnes nosaukums}}, lai izveidotu saiti uz veidni, lieto [[Veidne:veidnes nosaukums]]. Šādi citā lapā var attēlot jebkuras lapas saturu, taču jālieto pilns lapas nosaukums (piemēram, {{Palīdzība:Saturs}}, nevis {{Saturs}}).

Veidnēs var izmantot tos pašus noformējuma veidus kā citās lapās - teksta formatēšanu, saites, attēlus, tabulas un pat citas veidnes. Tomēr tajās izmanto arī formatējumu, kas parasti nav sastopams citās lapās, jo domāts, lai tās piemērotu vairākkārtējai lietošanai.

Veidnē ir iespējams definēt parametrus, kas ļauj katrā lapā ievietot veidnē atšķirīgu informāciju. Veidnes lapā tos definē, norādot to nosaukumu trijās figūriekavās. Parasti parametri ir vai nu skaitļi {{{1}}}, {{{2}}}, utt., vai arī tiem dod loģiskus nosaukumus, kā {{{Pirmais_parametrs}}}, {{{Otrais parametrs}}}, utt. Ja tiek lietoti skaitliski parametri, ievietojot veidni parametru vērtības būs jānorāda tādā pašā secībā, kā tie definēti veidnē: {{veidne|1.parametra vērtība|2.parametra vertība|ntā. parametra vērtība}} t.i. parametra {{{1}}} vērtība obligāti jānorāda pirmā utt. Ja tiek lietoti tekstuāli parametri, ievietojot veidni, pirms vērtībām būs jānorāda parametru nosaukumi: {{veidne|Pirmais_parametrs=pirmā parametra vērtība|Otrais_parametrs=otrā parametra vērtība}}.

Sarežģītākās veidnēs tiek izmantoti mainīgie un funkcijas, kuru kods izskatās līdzīgs veidnēm, t.i. to nosaukums divās figūriekavās, taču to saturs ir iepriekš definēts programmatūrā un nevar tikt mainīts. Mainīgie parāda tādu informāciju, kas var mainīties vai nu laika gaitā vai atkarībā no lapas, kurā mainīgais ievietots, piemēram, {{CURRENTDAYNAME}} parādīs, ka šodien ir sestdiena, bet {{PAGENAME}}, ka šo lapu sauc Vikipēdijas palīdzības sadaļas sakārtošanas iniciatīva/Lapas/Veidnes. Mainīgie var norādīt vispārēju informāciju par Vikipēdiju, statistiku, informāciju par lapu, kurā ievietots mainīgais, datumu, laiku utml. Dažiem mainīgajiem iespējams norādīt papildus parametrus, tos norāda, ievietojot aiz mainīgā nosaukuma kolu un vajadzīgo parametru. Piemēram, parametrs R noformēs skaitlisku informāciju par ciparu virkni - tā {{NUMBEROFARTICLES}} parāda rakstu skaitu Vikipēdijā kā 102 424, bet {{NUMBEROFARTICLES:R}} kā 102424.

Funkcijas ļauj veikt matemātiskus aprēķinus un salīdzināt vērtības. Lai veiktu vajadzīgo operāciju, funkcijai ir jānorāda parametru vērtības. Tāpat kā izmantojot skaitliskos parametrus parastajās veidnēs, funkciju parametru vērtības parasti ir jānorāda noteiktā secībā. Arī funkcijām, tāpat kā mainīgajiem, parametru vērtības norāda aiz kola, vienu no otras atdalot ar |. Piemēram, #if funkcija bieži tiek izmatota, lai paslēptu veidnē neaizpildītos lauciņus, rakstot aptuveni šādi {{#if:{{{1}}}|{{{1}}}|}}, kur pirmais parametrs (šajā gadījumā {{{1}}}), ir kontroles vērtība, otrais parametrs norāda, kas jāparāda, ja kontroles parametrs ir atrasts (ja parametram {{{1}}} ir norādīta vērtība, tiks parādīta šī vērtība), trešais parametrs norāda, kas notiek, ja kontroles parametrs netiek atrasts (šajā gadījumā, ja vērtība nav norādīta, tas ir atstāts tukšs, tātad veidnē neparādīsies).

Sarakstu ar mainīgajiem un funkcijām var atrast mw:Help:Magic words

Veidne lapu saturs ir šablons, kas vienādi parādīsies visās lapās, kurās ir ievietots links uz šo šablonu. Piemēram, viss teksts, kas ir šablonā Template:Tutorial, ir redzams visās lapās, kurās ir ievietots tags {{Pamācība}}. Jau gatavos šablonus vari apskatīties Vikipēdija:Visas veidnes (En) lapā (šī lapa neatjaunojas automātiski, tāpēc jaunākās veidnes tur parādās tikai tad, kad kāds tās tur ieliek)(Pilnīgi visas veidnes var atrast Special:allpages pie lapas veids izvēloties "veidne", šis saraksts atjaunojas automātiski bet nav tik uzskatāms). Lai rakstā ievietotu veidni, tās nosaukumu ieliek divās figūriekavās {{veidnes nosaukums}}, lai izveidotu saiti uz veidni, lieto [[Veidne:veidnes nosaukums]].

Veidnēm ir iespājams pielikt parametrus (mainīgos). Veidnes lapā tos definē vai nu pēc kārtas un apraksta kā {{{1}}}, {{{2}}}, utt, vai arī tiem dod loģiskus nosaukumus, kā {{{Pirmais_parametrs}}}, {{{Otrais parametrs}}}, utt. Šie parametri parasti ir teksta stringi. Lietojot pirmā veida parametrus, tos pieliek pēc kārtas, veidnē nodefinētajā secībā: {{veidne|1.parametra vērtība|2.parametra vertība|ntā. parametra vērtība}}, lietojot otrā veida parametrus, ir jānorāda to nosaukumus: {{veidne|Pirmais_parametrs=pirmā parametra vērtība|Otrais_parametrs=otrā parametra vērtība}}

Veidnes ir daudzmaz līdzīgas citiem rakstiem, tāpēc tajās var izmantot tāda paša veida teksta formatēšanu, saites, attēlus, tabulas un citas veidnes, kā parastos rakstos. Attiecīgos tagus vari izmantot arī rakstos, kā arī tu vari veidot jaunus šablonus.