Palīdzība:Veidnes un infokastes
Veidne ir Vikipēdijas lapa, kas ir speciāli veidota, lai ievietotu to citā Vikipēdijas lapā. Veidnēs parasti tiek ietverta informācija, kuru ir nepieciešams izvietot vairākos Vikipēdijas rakstos vai lapās. Tās parasti tiek izmantotas tekstveidu ziņojumiem, standarta brīdinājumiem vai paziņojumiem, infokastēm, navigācijas veidnēm un līdzīgiem mērķiem.
Veidne ļauj Vikipēdijas dalībniekiem standartizēt nepieciešamo informāciju šablonā, izvietošanai vairākos rakstos. Piemēram, izveidojot veidni, kura satur kādu informāciju un/vai sarežģītu kodu, to nevajadzēs atkārtot katrā rakstā, bet pietiek izveidot veidni (speciālu Vikipēdijas lapu) un ievietot tās saiti, īpašā formā, visos vajadzīgajos rakstos. Tādējādi, ja būs kādas izmaiņas vai uzlabojumi, tad tos vajadzēs veikt tikai vienā veidnē un atkārtoti saglabājot to, informācija automātiski tiks atjaunota visos rakstos, kuros būs izvietota šī veidne.
Infokaste ir veidnes veids, kas bieži tiek izmantota rakstos (lapas augšējā labajā stūrī), lai iekļautu tajā pašu svarīgāko informāciju par tēmu, pēc iespējas īsā un kodolīgā formā.
Veidnes
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Veidne ir šablons, kas vienādi parādīsies visās lapās, kurās ir ievietota saite uz to. Piemēram, viss teksts, kas ir veidnē Veidne:Palīdzība, ir redzams visās lapās, kurās ir ievietots tags {{Palīdzība}}. Jau gatavās veidnes vari atrast kategorijā Vikipēdijas veidnes (šeit paradās tikai lapas, kurās ir norāde uz attiecīgo kategoriju) Special:allpages pie lapas veids izvēloties "veidne" (šis saraksts atjaunojas automātiski, bet nav tik uzskatāms). Lai rakstā ievietotu veidni, tās nosaukumu ieliek divās figūriekavās {{veidnes nosaukums}}, lai izveidotu saiti uz veidni, lieto [[Veidne:veidnes nosaukums]]. Šādi citā lapā var attēlot jebkuras lapas saturu, taču jālieto pilns lapas nosaukums (piemēram, {{Palīdzība:Saturs}}, nevis {{Saturs}}).
Veidnēs var izmantot tos pašus noformējuma veidus kā citās lapās - teksta formatēšanu, saites, attēlus, tabulas un pat citas veidnes. Tomēr tajās izmanto arī formatējumu, kas parasti nav sastopams citās lapās, jo domāts, lai tās piemērotu vairākkārtējai lietošanai.
Veidnē ir iespējams definēt parametrus, kas ļauj katrā lapā ievietot veidnē atšķirīgu informāciju. Veidnes lapā tos definē, norādot to nosaukumu trijās figūriekavās. Parasti parametri ir vai nu skaitļi {{{1}}}, {{{2}}}, utt., vai arī tiem dod loģiskus nosaukumus, kā {{{Pirmais_parametrs}}}, {{{Otrais parametrs}}}, utt. Ja tiek lietoti skaitliski parametri, ievietojot veidni parametru vērtības būs jānorāda tādā pašā secībā, kā tie definēti veidnē: {{veidne|1.parametra vērtība|2.parametra vertība|ntā. parametra vērtība}} t.i. parametra {{{1}}} vērtība obligāti jānorāda pirmā utt. Ja tiek lietoti tekstuāli parametri, ievietojot veidni, pirms vērtībām būs jānorāda parametru nosaukumi: {{veidne|Pirmais_parametrs=pirmā parametra vērtība|Otrais_parametrs=otrā parametra vērtība}}.
Sarežģītākās veidnēs tiek izmantoti mainīgie un funkcijas, kuru kods izskatās līdzīgs veidnēm, t.i. to nosaukums divās figūriekavās, taču to saturs ir iepriekš definēts programmatūrā un nevar tikt mainīts. Mainīgie parāda tādu informāciju, kas var mainīties vai nu laika gaitā vai atkarībā no lapas, kurā mainīgais ievietots, piemēram, {{CURRENTDAYNAME}} parādīs, ka šodien ir ceturtdiena, bet {{PAGENAME}}, ka šo lapu sauc Veidnes un infokastes. Mainīgie var norādīt vispārēju informāciju par Vikipēdiju, statistiku, informāciju par lapu, kurā ievietots mainīgais, datumu, laiku utml. Dažiem mainīgajiem iespējams norādīt papildus parametrus, tos norāda, ievietojot aiz mainīgā nosaukuma kolu un vajadzīgo parametru. Piemēram, parametrs R noformēs skaitlisku informāciju par ciparu virkni - tā {{NUMBEROFARTICLES}} parāda rakstu skaitu Vikipēdijā kā 130 957, bet {{NUMBEROFARTICLES:R}} kā 130957.
Funkcijas ļauj veikt matemātiskus aprēķinus un salīdzināt vērtības. Lai veiktu vajadzīgo operāciju, funkcijai ir jānorāda parametru vērtības. Tāpat kā izmantojot skaitliskos parametrus parastajās veidnēs, funkciju parametru vērtības parasti ir jānorāda noteiktā secībā. Arī funkcijām, tāpat kā mainīgajiem, parametru vērtības norāda aiz kola, vienu no otras atdalot ar |. Piemēram, #if funkcija bieži tiek izmatota, lai paslēptu veidnē neaizpildītos lauciņus, rakstot aptuveni šādi {{#if:{{{1}}}|{{{1}}}|}}, kur pirmais parametrs (šajā gadījumā {{{1}}}), ir kontroles vērtība, otrais parametrs norāda, kas jāparāda, ja kontroles parametrs ir atrasts (ja parametram {{{1}}} ir norādīta vērtība, tiks parādīta šī vērtība), trešais parametrs norāda, kas notiek, ja kontroles parametrs netiek atrasts (šajā gadījumā, ja vērtība nav norādīta, tas ir atstāts tukšs, tātad veidnē neparādīsies).
Sarakstu ar mainīgajiem un funkcijām var atrast mw:Help:Magic words
Navigācijas veidnes
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Navigācijas veidnes ir grupēta un standartizēta saišu kopa, kas tiek izmantota (ievietota) vairākos saistītos rakstos, lai atvieglotu navigāciju starp šiem rakstiem. Navigācijas veidnes rediģēšana vai uzlabošana notiek vienā vietā — konkrētajā veidnes šablona lapā.
Ir divi galvenie navigācijas veidņu pamatveidi: navigācijas kastes, kuras ir paredzēts izvietot pašā raksta apakšā, un tādas, kuras ir paredzēts izvietot raksta malā.