Ziemas riepa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Ziemas riepas ir riepas, kas tiek izmantotas laika posmā, kad ceļa segums ir slidens, to klāj sniegs un/vai ledus. Ziemas riepas lieto, lai palielinātu saķeri ar ceļa segumu. Tās tiek ražotas laikapstākļiem, kad gaisa temperatūra ir zemāka par 7 °C.

Ziemas riepu lietošana Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Riepas nodiluma kontrolizcilnis

Katru gadu periodā no 1. decembra līdz 1. martam vieglajām automašīnām, kravas automašīnām ar masu līdz par 3,5 t, autobusiem ar 8 pasažieru sēdvietām + 1 autovadītāja vietu, kā arī piekabēm obligāti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām. Ja ziemas sezona laikapstākļu dēļ iestājas agrāk, vai tā ilgst ilgāk, ziemas riepas drīkst uzstādīt agrāk vai braukt ar tām ilgāk.

Uz ziemas riepām ir šādi uzraksti: Winter (tulk. ziema); sniegpārsliņas attēls vai uzraksts M+S latīņu burtiem (tulk. no angļu val.: M — dubļi; S — sniegs). M+S nav visas sezonas riepas. Uz riepām ar uzrakstiem Winter vai ar sniegpārslas attēlu obligāti būs uzraksts M+S. Riepas ar uzrakstu M+S izgatavo smagiem kustības apstākļiem. Šai gumijai būs ļoti rupjš protektors. Vasaras riepām protektors ir ievērojami gludāks, bet ziemas — ar dziļiem ierobiem.

Taču ne tikai šo ierobu dēļ riepa skaitās ziemas sezonas. Ziemas riepas atšķiras no vasaras riepām ar to, ka ziemā tās nezaudē savu elastību. Ziemā gumija kļūst mīksta sakarā ar pareizās proporcijās tajā iekļauto kaučuku. Vasaras riepām pievieno piemaisījumus, kas nenodrošina ziemas riepām izvirzītas ekspluatācijas prasības. Daži riepu veidi jau pie 0 °C paliek tik cieti, kā plastmasa. Un tāds riepu agregātstāvoklis mašīnu uz ceļa noturēt nevarēs. Ziemas riepu protektora dziļumam jābūt ne seklākam par 4 mm, tas pats vasaras riepām — 1,6 mm, vai arī līdz nodiluma indikatoram. Nodiluma indikators ir protektora rieviņās esošie izciļņi. Ja indikatora aukstums sakrīt ar protektora augstumu, tas nozīmē, ka pienācis laiks mainīt riepas nodiluma dēļ. Ja nodilums pārsniedz pieļaujamo līmeni, turpmāka mašīnas kustība ir aizliegta. Mašīnu ar autoevakuatoru jāpārvieto vai jānomaina riepas uz vietas.

Ziemas riepām ir divi veidi — ar radzēm un bez. Riepas ar radzēm bojā asfalta virsmu. Tāpēc ziemas riepas ar radzēm aizliegts ekspluatēt katru gadu periodā no 1.maija līdz 1.oktobrim. Ar ziemas riepām bez radzēm atļauts braukt cauru gadu. Ar tādu gumiju braukt ir neizdevīgi, jo tā pastiprināti vasaras sezonā izdilst, jo temperatūrai paaugstinoties paliek ļoti mīksta un nodilumneizturīga. Nobraucot ziemā protektoru līdz 4 mm izdevīgi vasaras zezonā to nobraukt līdz galam. Ziemas riepas bez radzēm braucot izdod dobju dūkoņveidīgu skaņu rupjā protektora dēļ.

Daži autobraucēji nodilušajām radžotajām ziemas riepām izrauj radzes, lai šīs riepas varētu turpināt lietot vasarā, tomēr tas prasa ievērojamu piepūli un laika patēriņu. Atsevišķas radzes no savām vietām izraut ir ļoti sarežģīti un ne vienmēr visas padodas izraut. Ja nodilušajās riepas ar radzēm neatbilst ziemas sezonai (ne vairāk par 4 mm), taču vēl aizvien atbilst vasaras sezonai (ne vairāk par 1,6 mm), tās drīkst ekspluatēt periodos no 1. marta līdz 1. maijam un no 1. oktobra līdz 1. decembrim. Mašīna ar radzēm brauciena laikā rada žvadzoņveida tecēšanas troksni.

Mēnesis Periods, kad
ziemas riepām
jābūt obligāti
Ziemas riepas
bez radzēm ar
sezonai atļauto
maksimālo nodilumu
Ziemas riepas
ar radzēm ar
nodilumu ne vairāk
par 4 mm
Ziemas riepas
ar radzēm ar
nodilumu 1,6-4 mm
Vasaras riepas Piezīmes
Janvāris Obligāti Drīkst Drīkst Aizliegts Aizliegts
Februāris Obligāti Drīkst Drīkst Aizliegts Aizliegts
Marts - Drīkst Drīkst Drīkst Drīkst Ziemas riepas izm. novērt. laika apst.
Aprīlis - Drīkst Drīkst Drīkst Drīkst
Maijs - Drīkst Aizliegts Aizliegts Drīkst
Jūnijs - Drīkst Aizliegts Aizliegts Drīkst
Jūlijs - Drīkst Aizliegts Aizliegts Drīkst
Augusts - Drīkst Aizliegts Aizliegts Drīkst
Septembris - Drīkst Aizliegts Aizliegts Drīkst
Oktobris - Drīkst Drīkst Drīkst Drīkst Ziemas riepas izm. novērt. laika apst.
Novembris - Drīkst Drīkst Drīkst Drīkst
Decembris Obligāti Drīkst Drīkst Aizliegts Aizliegts

Ziemas riepu attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]